SHBA/ Kryeson Biden, 89 vota elektorale deri tani, Trump 72

04/11/2020 03:57

Vazhdon numërimi i votave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Aktualisht është kandidati demokrat Joe Biden i cili kryeson garën. Me shtetet e fituara, ai ka siguruar deri tani 89 vota elektorale, ndërsa presidenti Trump ka marrë deri tani 72 vota elektorale.

Biden ka fituar në shtetet: Vermont, Masaçusets, Delauer Kolorado, Nju Xhersi, Merilend dhe Nju Jork.

Ndërsa Trump ka fituar në shtetet: Dokata e Veriut, Dakota e Jugut, Oklahoma, Arkansas, Alabama, Tennessee, Indiana, Virxhinia Perëndimore, Karolinë e Jugut dhe Kentucky.

Për të fituar duhen 270 vota elektorale.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel