Maqedoni e Veriut/ 22 viktima nga koronavirusi dhe 1,192 të infektuar

04/11/2020 21:47

22 viktima nga koronavirusi, 1,192 të infektuar dhe 359 të shëruar është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut, bazuar në të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë.

Rastet e reja, sipas këtyre të dhënave, rezultojnë nga testimi i 3,211 mostrave.

Numri i testeve thuhet të jetë rekord, sikurse është edhe numri i të infektuarve brenda një dite, që nga paraqitja e pandemisë, në muajin mars.

Sa u përket viktimave, tetë u konfirmuan në Shkup, nga dy në Tetovë, Shtip, Veles, Manastir dhe Ohër, ndërsa nga një në Gostivar, Pehçevë dhe Krushevë.

Ndërkohë, nga të infektuarit, vetëm në Shkup u evidentuan 571 raste.

Me numër më të madh janë edhe Tetova (87), Kumanova (63), Shtipi (50), Ohri (49).

Maqedonia e Veriut ka konfirmuar gjithsej 35,097 raste me koronavirus.

Prej tyre, 1,071 pacientë kanë vdekur dhe 22,024 janë shëruar.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka bërë thirrje për respektimin e masave mbrojtëse, ndërsa gjithashtu ka premtuar ndihmë për përballje me pandeminë.

Top Channel