U shua Avni Mula/ Reagon kryeministri Hoti: La pas një trashëgimi të pasur dhe elitare

30/10/2020 10:18

Për ndarjen nga jeta të kompozitorit Avni Mula, krahas figurave të shumta publike ka reaguar edhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti.

Përmes një postimi në Facebook, Hoti shkruan se “vepra e çmuar e kompozitorit dhe baritonit tonë, do të jetojë gjatë edhe për brezat që do të vijnë”.

“Me pikëllim e mora lajmin për ndarjen nga jeta të artistit të madh shqiptar, Avni Mula. Ngushëllime të sinqerta Inva Mulës, të gjithë familjes dhe komunitetit të artistëve. Vepra e çmuar e kompozitorit dhe baritonit tonë, do të jetojë gjatë edhe për brezat që do të vijnë”.

Më herët reagoi edhe Presidenti Thaçi.

“Vdekja e kompozitorit të shquar shqiptar, Artistit të Popullit, Avni Mula, është humbje madhe e kulturës kombëtare, familjes dhe miqve të tij. Brenda një periudhe të gjatë jetësore, Avni Mula kontribuoi në shumë fusha të artit muzikor, duke lënë pas një trashëgimi të pasur dhe elitare. Lamtumirë maestro, lamtumirë Nderi i Kombit!”

Top Channel