Dubai thyen rekordin për shatërvanin më të madh në botë

24/10/2020 10:20

Nën një qiell të ndezur me fishekzjarre, spektatorë me maska u mblodhën për të parë Dubain duke thyer rekordin për shatërvanin më të madh të ujit në botë.

Shatërvani i ri Palm ndodhet në ishullin Palm Jumeirah në formë palme të bërë nga njeriu dhe mbulon një sipërfaqe prej 1.335 metra katrorë.

Aty ka më shumë se 3,000 drita LED dhe mund të “shpërndajë” ujë deri në 105 metra lartësi.

Shatërvani nuk është vetëm një burim argëtimi, por është gjithashtu miqësor me mjedisin.

“Ata po përdorin ujin aktual të detit kështu që nuk ka sistem filtrimi. Pra, ne kemi pasur departamentin tonë detar i cili është një departament shumë i specifikuar, i detajuar që përqendrohet në mjedis dhe jetën detare, kështu që gjithçka është organizuar me kujdes për të siguruar që është të gjitha shumë të qëndrueshme”, ka thënë Gail Sangster, Drejtori i Aseteve të Nakheel Malls.

Një përfaqësues i Rekordeve Botërore Guinness në vend tha se rekordmbajtësi i mëparshëm e mbajti titullin për 11 vjet.

“Ky shatërvan është një shembull i një kryevepre të re”, tha Shaddy Gaad, drejtor tregtar për Librin e Rekordeve Guinness.

“Palm Fountain” do të jetë e hapur gjatë gjithë vitit dhe do të ketë 20 shfaqje të ndryshme dhe muzikë të sinkronizuar çdo ditë duke luajtur një larmi zhanresh duke përfshirë muzikë pop, klasike dhe arabe.

Top Channel