“Anastasia”, historia e vërtetë që fshihet pas mashtrimit dhe ‘zhdukjes‘ misterioze të vajzës së Carit të Rusisë

24/10/2020 11:08

“Anastasia” është një film dramë muzikor i animuar amerikan i vitit 1997 me regji të Don Bluth dhe Gary Goldman në bashkëpunim me ‘Fox Animation Studios’, transmetuar nga ’20th Century Fox’, dhe me protagonistë zërat e: Meg Ryan, John Cusack, Kelsey Grammer, Hank Azaria, Christopher Lloyd, Bernadette Peters, Kirsten Dunst dhe Angela Lansbury .

Filmi që pothuajse të gjithë e kanë parë në fëmijërinë e tyre është një përshtatje e legjendës së Dukeshës së Madhe Anastasia Nikolaevna të Rusisë, e cila pretendon se ajo i shpëtoi ekzekutimit të familjes së saj . Skenari themelor përqendrohet rreth një jetime amnezike tetëmbëdhjetë vjeçare me emrin Anya, e cila, me shpresën për të gjetur ndonjë gjurmë të familjes së saj, qëndron në krah të burrave që dëshirojnë të përfitojnë nga ngjashmëria e saj me Dukeshën e Madhe.

Megjithëse gëzoi një pritje pozitive nga shumë kritikë dhe audiencë duke lavdëruar animacionin, temat, personazhet, shfaqjet zanore dhe kolonën zanore, filmi u prit me kritika pozitive edhe nga disa historianë për ritregimin fantastik të jetës së Dukeshës së Madhe.

Nga një buxhet prej 50 milionë dollarësh sa u harxhuan për realizimin e tij, “Anastasia” fitoi mbi 139 milionë dollarë në të gjithë botën, duke e bërë atë filmin më fitimprurës nga Bluth dhe Fox Animation Studios.

Filmi është nominuar në dy kategori të mbrëmjes më të madhe të ndarjes së çmimeve kinematografike, “Kënga më e mirë origjinale” dhe “Kolona zanore më e mirë”.

Kush ishte në realitet Anastasia Nikoleaevna?

Dukesha e Madhe Anastasia Nikolaevna e Rusisë ishte vajza më e vogël e Car Nicholas II , sovrani i fundit i Rusisë Perandorake, dhe gruas së tij, Tsarina Alexandra Feodorovna .

Anastasia ishte motra e vogël e Dukeshës së Madhe Olga , Tatiana dhe Maria, dhe ishte motra e madhe e Alexei Nikolaevich, Tsarevich të Rusisë . Ajo u vra me familjen e saj nga një grup bolshevikësh në Yekaterinburg më 17 korrik 1918. Thashethemet e vazhdueshme për arratisjen e saj të mundshme qarkulluan pas vdekjes së saj, e nxitur nga fakti se vendndodhja e varrimit të saj ishte e panjohur gjatë dekadave të sundimit Komunist .

Miniera e braktisur që shërbente si një varr masiv pranë Yekaterinburgut e cila mbante eshtrat e acidifikuara të Carit, gruas së tij dhe tre vajzave të tyre u zbulua në vitin 1991. Këto mbetje u vendosën në prehje në Peter dhe Paul Fortress në vitin 1998.

Nikolaevich dhe vajza e mbetur – ose Anastasia ose motra e saj e madhe Maria – u zbuluan në vitin 2007. Mbijetesa e saj e mundshme është hedhur poshtë përfundimisht. Analiza shkencore duke përfshirë testimin e ADN-së konfirmoi se mbetjet janë të familjes perandorake, duke treguar se të katër dukeshat e mëdha u vranë në vitin 1918. Disa gra pretenduan në mënyrë të rreme se kanë qenë Anastasia; mashtruesja më e njohur është Anna Anderson . Trupi i Anderson u dogj me vdekjen e saj në vitin 1984, por testimi i ADN-së në vitin 1994 në copa të disponueshme të indeve dhe flokëve të Anderson nuk tregoi asnjë lidhje me familjen Romanov.

Kush e krijoi legjendën për Anastasian?

Ne nuk mund të themi me siguri pse pikërisht Anastasia u “zgjodh” nga thashethemet publike, por ndoshta sepse ajo ishte vajza më e vogël e Perandorit Nicholas II dhe Alexandra Fyodorovna.

Si vajza e katërt në familje, ajo u pasua vetëm nga Alexey, trashëgimtari i shumëpritur, në vitin 1904. Nuk ka llogari të qarta ose prova të shkruara për dikë në veçanti që krijoi këtë legjendë.

Në historinë ruse ka pasur shumë mashtrues, duke e promovuar veten e tyre si mbretër të shpëtuar për mrekulli: ishin tre Dmitri të Rremë (të gjithë ata që imitonin djalin e Ivanit të tmerrshëm) dhe Emelyan Pugachev , revolucionari Kozak i viteve 1770, i cili pretendoi se ai ishte Peter III, i cili i kishte shpëtuar vrasjes.

Cilat ishin rrethanat e lindjes së Anastasias?

Para se të lindte Anastasia, nëna e saj, Perandoresha Alexandra, ishte shumë e shqetësuar me ngjizjen e një trashëgimtari. Ajo tashmë kishte tri vajza; por sipas ligjeve ruse të trashëgimisë, një Dukeshë e Madhe mund të trashëgonte fronin vetëm kur të gjitha linjat e trashëgimisë mashkullore kishin mbaruar. Kështu, Duka i Madh Mikhail Alexandrovich, vëllai i vogël i Nikollës II, ishte i pari në linjën e trashëgimisë, që nuk i përshtatej familjes sunduese, dhe Perandoresha Alexandra në veçanti.

Alexandra u zhyt thellë në misticizmin filistin. Në vitin 1901, një hipnotizues dhe sharlatan i quajtur Anthelme Nizier Philippe u paraqit në gjykatën Ruse. Metodat e Philippe ishin vërtet ‘mbresëlënëse’: për shembull, ai i dha si dhuratë Aleksandrës një ikonë me një zile të vogël që ‘do ta alarmonte kur njerëzit me qëllime të këqija do t’i afroheshin’. Philippe gjithashtu “parashikoi” lindjen e një djali, dhe së shpejti, Anastasia lindi, për zhgënjimin e shumë njerëzve në familjen mbretërore (me përjashtim të nënës dhe babait të saj, natyrisht). “Alix lindi një vajzë – përsëri!” – Maria Feodorovna, nëna e Nikollës, i shkroi vajzës së saj dhe motrës së Nikollës, Dukesha e Madhe Xenia Alexandrovna.

Kush ishte Anastasia si person?

Nuk ka shumë informacion në lidhje me jetën private të Anastasias, kryesisht sepse nuk ishte diçka e veçantë ose shumë ndryshe nga jeta e vajzave të tjera të Carit. Anastasia u arsimua zyrtarisht në shtëpi, megjithëse nuk ishte një studente e zellshme. Ajo pëlqente të këndonte dhe vallëzonte dhe pikturonte shpesh akuarelë.

Gjatë Luftës së Parë Botërore, Anastasia, ashtu si motrat e saj, doli vullnetare si një infermiere në pallatin mbretëror në Tsarskoye Selo – shumë nga dhomat e saj ishin kthyer në pavijone spitali.

Pas Revolucionit të vitit 1917 dhe abdikimit të Nikollës, Nikolla dhe familja e tij (përfshirë Anastasian) u morën si të burgosur në Tobolsk, më pas në Yekaterinburg, ku më 18 qershor 1918, Anastasia festoi ditëlindjen e saj të fundit.

Cilat ishin rrethanat e vdekjes së Anastasias?

Anastasia dhe familja e saj u pushkatuan në mëngjesin e 17 korrikut 1918. Trupat e tyre u dërguan në minierën ‘Four Brothers’ pranë fshatit Koptyaki, 10 kilometra në veri të Yekaterinburgut. Atje, trupat u dogjën me acid sulfurik, kështu që nuk mund të identifikoheshin, dhe u hodhën në Ganina Yama (Ganin Ganin). Natën tjetër, Yakov Yurovsky, njeriu kryesor i ngarkuar me ekzekutimin, dhe ndihmësit e tij u kthyen në vend për të zhvendosur disa prej trupave në një vend tjetër. Kjo u bë me qëllim që të ngatërronte çdo kërkim për eshtrat e familjes mbretërore – numri i trupave nuk do të përshtatej.

Kur u zbuluan eshtrat e Anastasias?

Eshtrat e Nicholas, Alexandra dhe tre vajzave të tyre u zbuluan për herë të parë në vitin 1979 në logun e Porosyonkov (Rigine Piglet), katër kilmetra e gjysmë nga Ganina Yama, por u mbajtën të fshehtë derisa të shkatërrohej BRSS. Hetimet e mëtejshme në vitin 1991 treguan se eshtrat e Tsarevich Alexey dhe një vajze (Dukesha e Madhe Maria Nikolaevna) mungonin në vend. Në vitin 2007, ato u zbuluan në një gropë tjetër afër logut të Porosyonkov. Në vitin 2008, ekspertiza gjenetike provoi se mbetjet e gjetura rishtazi janë ato të Alexeyt dhe Marias. Hulumtimet e mëtejshme në vitin 2019 të kryera nga Komiteti Hetimor i Rusisë konfirmuan rezultatet. Ata u miratuan gjithashtu nga një palë e painteresuar – Michael Coble i Laboratorit të Identifikimit të ADN-së të Forcave të Armatosura në Rockville, Maryland.

Historia e mashtrimit: Sa femra pretenduan të ishin Anastasia?

Thashethemet rreth Anastasias që arritën disi t’i shpëtonin pushkatimit të familjes së Carit dhe të mbijetonin u shfaqën menjëherë pas vitit 1918 në qarqet evropiane të emigrantëve rusë. Në vitin 1920 në Berlin, një grua e re u ndalua nga një polic të hidhej nga një urë. Gruaja me sa duket ishte në gjendje të prishur mendore dhe u dërgua në një institucion mendor në Dalldorf (tani Wittenau, në Reinickendorf). Brenda dy vjetësh ajo u tregonte njerëzve se ishte Dukesha e Madhe Anastasia.

Një tjetër “Anastasia e njohur e rremë” përfshin Eleonora Krueger (1901-1954), e cila u shtir si Dukesha e Madhe në një fshat bullgar; Nadezhda Vasilyeva (? -1971), një grua e sëmurë mendore që kaloi vite në institucione mendore dhe burgje në BRSS dhe përfundimisht e vrau veten nga uria në një spital psikiatrik burgu në ishullin Sviyazhsk, tani Tatarstan, Rusi; Natalya Belikhodze, një grua gjeorgjiane e cila “zbuloi” veten e saj se ishte Anastasia Romanov në vitin 1995. Ajo vdiq në vitin 2000 dhe u konsiderua të ishte Anastasia e fundit e rreme.

Në total, kishte mbi 30 të tilla. Një djalë rus, Anatoly Ionov (l. 1936), madje pretendoi se ishte djali i Anastasias! /Telegrafi

FOTO GALERI
1/6

Top Channel