Greqia regjistroi 865 infektime të reja nga koronavirusi, niveli më i lartë ky i rasteve ditore në shtetin fqinj që prej fillimit të pandemisë.

Brenda 24 orësh, shifrat e të prekurve nga Covid 19, u rritën me gati 200. Athina njoftoi po kështu edhe 6 vdekje të reja ndërsa të paktën 86 vetë janë të shtruar në terapi intensive. Nisur nga situata e krijuar, qeveria greke vendosi karantinën lokale për rajonin e Kastorias, në veri të vendit, qyteti I dytë që përfundon në izolim pas Kozanit, të ndodhur gjithashtu në atë pjesë të vendit.

Greqia u lavdërua për masat e marra gjatë valës së parë të pandemisë, falë të cilës arriti ta frenonte disi përhapjen e virusit. Por shifrat e fundit po shihen si shenja të qarta se epidemia po merr hov sërish. Sipas profesorit të Universitetit të Athinës, Gkikas Magiorkinis, 60- 70% të infeksioneve të reja e përbëjnë individë të grupmoshës nga 18 deri në 39 vjec.

Epidemiologu i bëri thirrje të rinjve të mbajnë maska e të respektojnë masat e distancimit social, pasi po bëhen përhapës të virusit. Greqia deri tani ka shënuar gjithsej 27,334 raste të koronavirusit dhe 534 vdekje.

Top Channel