“Ju lutem dëgjojeni”/ Rama publikon video-mesazhin e Angela Merkel: Takoni sa më pak njerëz! Covid-19 po përhapet me shpejtësi

19/10/2020 18:19

Me lutjen që qytetarët ta dëgjojnë, kryeministri Edi Rama ka postuar në facebookun e tij një video-mesazh të kancelares Gjermane, Angela Merkel, për situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Merkel thekson se situata është serioze dhe veprimet e gjithsecilit prej nesh do të ndikojnë në atë që do të ndodhë në muajt në vijim dhe i bën apel qytetarëve për t’u mbrojtur sa më shumë nga koronavirusi.

“Përhapja e virusit përhapet drejtpërdrejtë nga numri i kontakteve dhe takimeve që ka secili prej nesh. Nëse secili prej nesh ul ndjeshëm numrin e takimeve jashtë familjes së vetë, prirja drejt infeksioneve gjithnjë e më shumë mund të ndalet. Kjo është pikërisht thirrja ime sot”, thekson Merkel.

“Të dashur bashkëqytetarë, më së fundmi, duke nisur nga kjo javë ne e dimë se tani jemi në një fazë shumë serioze të pandemisë së koronavirusit. Numri i infeksioneve të reja rritet me hapa të mëdhenj çdo ditë. Pandemia po përhapet me shpejtësi sërish më shpejt se në fillim më shumë se gjysmën e parë të vitit. Tani po përballemi me muaj të vështirë. Se si do të jetë dimri, krishtlindjet tona do vendoset në ditët dhe javët në vijim. 

Tani duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që virusi të mos përhapet në mënyrë të pakontrolluar. Çdo ditë ka rëndësi tani. Për këtë persona të kontaktit të çdo personi të infektuar duhet të njoftohet, në mënyrë që të ndërpresim zinxhirin e infeksionit. Por ku numri i të infektuarve është shumë i lartë ata nuk mund të vazhdojnë më. Pra çfarë mund të bëjë secili prej nesh për të ulur numrat? Mund të bëjë shumë sepse secili prej nesh duhet të mbajë distancën minimale. Të mbajë maskën dhe të respektojë rregullat e higjienës. Por tani duhet të shkojmë më tej. Shkenca na tregon qartë.

Përhapja e virusit përhapet drejtpërdrejtë nga numri i kontakteve dhe takimeve që ka secili prej nesh. Nëse secili prej nesh ul ndjeshëm numrin e takimeve jashtë familjes së vetë, prirja drejt infeksioneve gjithnjë e më shumë mund të ndalet. Kjo është pikërisht thirrja ime sot. Takoni sa më pak njerëz qoftë jashtë apo në shtëpi. Përmbahuni nga çdo udhëtim që nuk është vërtet i nevojshëm. Unë e di që jo vetëm tingëllon e ashpër në raste individuale është gjithashtu e vështirë të bëhet pa to. Por na duhet ta bëjmë këtë vetëm përkohësisht dhe në fund të fundit e bëjmë për veten tonë, për shëndetin tonë dhe të të gjithë atyre që mund t’iu kursejmë këtë sëmundje. 

Çfarë bëri që në 6 muajt e parë të pandemisë të kalojnë relativisht mirë? Se qëndruam së bashku dhe respektuam rregullat. Nga konsideratat dhe mendja e shëndoshë. Ky është ilaçi më efektiv që kemi aktualisht kundër pandemisë. Tani është më e nevojshme se kurrë.” – thotë kancelarja Merkel në videon e mëposhtme, të postuar nga kryeministri Rama.

Top Channel