Italia dhe Franca përfshihen nga stuhi shiu, 2 të vdekur dhe 25 të zhdukur

04/10/2020 02:32

Franca dhe Itali janë përfshirë nga stuhi të forta shiu duke shkaktuar përmbytje shumta. Sipas raportimeve mediatike, nga reshjet e dendura në dy vendet kanë humbur jetën 2 persona si dhe 25 të tjerë rezultojnë të zhdukur. Shumë shtëpi dhe rrugë janë dëmtuar gjithashtu.

Stuhia, e quajtur Aleks, shkatërroi disa fshatra përreth qytetit të Nicës në Rivierën Franceze. Kryebashkiaku i Nicës Christian Estrosi e quajti atë katastrofën më të madhe të përmbytjes në zonë për më shumë se një shekull, pasi gjithçka me anë të një helikopteri. “Rrugët dhe rreth 100 shtëpi u morën nga reshjet e shiut ose u shkatërruan pjesërisht,” i tha ai kanalit francez të lajmeve BFM. “Unë kam qenë veçanërisht i tronditur nga ajo që pashë sot,” tha Kryeministri francez Jean Castex në një konferencë shtypi, pasi vizitoi zonat e prekura, duke shtuar se ishte i shqetësuar se numri i të vdekurve mund të rritet.

Të paktën tetë persona ishin zhdukur në Francë, thanë autoritetet. Këtu përfshinin dy zjarrfikës, automjeti i të cilëve u mor nga një lumë i fryrë, sipas dëshmitarëve lokalë të cituar nga disa media franceze. Në Itali, të paktën dy njerëz vdiqën – një zjarrfikës dhe një tjetër burrë rreth të 30-ave, makina e të cilit u fut në një lumë, thanë autoritetet lokale. Shtatëmbëdhjetë njerëz persona gjithashtu ishin zhdukur. Gjashtë tregtarë gjermanë ishin midis të zhdukurve, pasi nuk arritën të ktheheshin nga një udhëtim në malet në provincën e Cuneo.

Zyrtarët në rajonin e Piemontes raportuan një shi rekord 630 mm (24.8 inç) në vetëm 24 orë në Sambughetto, afër kufirit me Zvicrën. Shefi rajonal i Piemonte Alberto Cirio i bëri thirrje qeverisë të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme. Niveli i ujit në lumin Po u shtua me 3 metra (9.84 këmbë) në vetëm 24 orë.

Meteo France tha se reshjet e shiut prej 500 mm (19.69 inç) u regjistruan gjatë 24 orëve në Saint-Martin-Vésubie dhe afër 400 mm në disa qytete të tjera – ekuivalenti i më shumë se tre muajve të shiut në këtë kohë të vitit . Këtë herë kishte më shumë reshje sesa më 3 tetor 2015, kur përmbytjet shkaktuan vdekjen e 20 personave në përreth qytetit të Cannes në Rivierën Franceze, tha Jérémy Crunchant, drejtori i mbrojtjes civile, për France Info.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel