Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

29/09/2020 11:55

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit është dënuar me vdekje nga një gjykatë në Kinën qendrore.

Në vendimin e saj zyrtar të hënën, Gjykata e Popullit të Mesme Jiaozuo në provincën Henan përshkroi motivet e vrasësit Wang Yun si “të përçmuara” dhe “të mbrapshta”. “Ajo duhet të dënohet ashpër në përputhje me ligjin,” tha vendimi. Gjykata dëgjoi se në fillim të helmimit, Wang ishte grindur me një mësues tjetër në kopshtin Jiaozuo për mënyrën më të mirë të trajtimit të studentëve.

Pastaj, në mëngjesin e 27 Marsit 2019, Wang shtoi nitrite në qull të furnizuar nga shkolla dhe të destinuara për studentët e mësuesve të tjerë. Wang më parë kishte blerë nitritin në internet.Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, nitriti është toksik dhe një kancerogjen i mundshëm që përdoret në plehra, ruajtjen e ushqimit, madje edhe municione dhe eksplozivë. Në nivele të larta, ai mund të ndalojë trupin e njeriut nga thithja e duhur e oksigjenit. Wang më parë ishte kapur në përpjekje për të helmuar burrin e saj, të mbiquajtur Feng, në Shkurt 2017 pas një debati.

Me atë rast, Wang derdhi nitrite në një gotë të përdorur nga Feng, duke shkaktuar dëmtime të lehta.Në kohën e helmimit të kopshtit 2019, një prind i tha tabloidit shtetëror të Kinës Global Times se ai kishte marrë një telefonatë nga kopshti duke thënë se fëmija i tij kishte të vjella dhe i ishte rënë të fikët. Kur arriti, fëmija i tij ishte pa ndjenja.”Të vjellat ishin mbi të gjitha pantallonat e tyre. Kishte edhe fëmijë të tjerë që po hidhnin lart, dhe ata dukeshin të zbehtë,” tha babai, me mbiemër Li.

Top Channel