Kur diçka nuk është në rregull, trupi juaj dërgon sinjale. Mund të jetë një dhimbje koke, dhimbje barku, ndryshime në peshë ose dëshirë për akull. Po, tingëllon e çuditshme.

Këtu janë gjashtë shenja të pazakonta për të parë për shkak të shëndetit tuaj:

Ndjesia e dobët e nuhatjes

Ekspertët thonë se nëse keni një nuhatje më të dobët, kjo mund të jetë një nga shenjat e sëmundjes Alzheimer. Një studim i kryer mbi minjtë zbuloi një numër të rritur të qelizave nervore të dëmtuara në hundën e minjve me sëmundjen Alzheimer krahasuar me minjtë e tjerë. Mjekët sugjerojnë që është normale që nuhatja jonë të dobësohet pas moshës 70-vjeç, por nëse kjo ndodh ndërsa jeni shumë më i ri, diçka nuk është në rregull.

Ju dukeni më i vjetër për moshën tuaj

Njerëzit që duken më të vjetër se sa në të vërtetë janë më të rrezikuar nga problemet e zemrës. Një studim tregon se thinja e parakohshme, rënia e flokëve dhe rrudhat janë shenja të një zemre jo të shëndetshme. Është treguar se njerëzit që plaken para kohe kanë më shumë se 50% rrezik të sulmit në zemër në 30 vjetët e ardhshëm.

Dëshira për akull

Dëshira e tepërt për të konsumuar akull mund të jetë një shenjë e mungesës së hekurit. Kur keni një nivel të ulët hekuri në gjak kjo rezulton në ënjtje të gjuhës tuaj, e cila zgjon dëshirën tuaj për të ngrënë akull. Kërkimet kanë treguar se 40% e njerëzve me anemi dëshirojnë të konsumojnë akull.

Nevoja për të vjedhur

Ne e dimë që tingëllon e çuditshme, por shkenca konfirmon se ekziston një lidhje midis vjedhjes së gjërave dhe shëndetit të dëmtuar të trurit. Studimi zbuloi se nevoja për vjedhje është rezultat i ndryshimeve në tru, krahasuar me normat tipike shoqërore. Këto mund të jenë shenja të hershme të çmendurisë.

Skuqje nën thonjtë

Në njerëz të shëndetshëm, thonjtë janë shumë të qetë dhe nuk kanë “turbullira”. Por, thonë ekspertët, nëse keni skuqje nën thonjtë tuaj, mund të jetë një shenjë e lupusit. Sëmundja autoimune shkakton skuqje të duarve, këmbëve dhe fytyrës. Nëse vëreni ndonjë skuqje nën thonjtë tuaj, kontrolloni menjëherë me mjekun tuaj.

Lemza e shpeshtë

Lemza zakonisht zgjat disa minuta. Por nëse zgjat më shumë se 48 orë, mund të ketë arsye për shqetësim. Një studim zbuloi një lidhje midis lemzave të zgjatura dhe kancerit të mushkërive. Gjithashtu, është zbuluar se lemza mund të jetë një simptomë e një faze të përparuar të mesothelioma – një lloj i rrallë i kancerit në shtresën e hollë të indeve që mbulon shumicën e organeve të brendshme. Është koha për të vizituar një mjek nëse lemza nuk ndërpritet.

Top Channel