​Rakitiç: Dua të fitoj të njëjtët trofe me Sevilla si me Barcelonën

03/09/2020 18:13

Lojtari i ekipit kombëtar të futbollit kroat Ivan Rakitiq tha të enjten pasi mbërriti në Sevilla se qëllimi i tij është të fitojë të njëjtët trofe që ka fituar në Barcelona gjatë gjashtë vjetëve të fundit, duke filluar me Super Kupën e Evropës kundër Bayern më vonë këtë muaj.

“Kam ardhur për të përcjellë ambicien time, që të tjerët të fitojnë trofetë që fitova. Ne do të luftojmë për tituj nga dita e parë, ne do të shkojmë 100 për qind,” tha mesfushori 32-vjeçar në një konferencë shtypi në Sevilla.

“Titulli është i rëndësishëm në lojë. Ne duam të tregojmë se jemi një ekip i shkëlqyeshëm, dhe unë kam një dëshirë veçanërisht të madhe për ta fituar atë trofe, sepse do të jetë ndeshja ime e 150-të për Sevilla, kështu që shpresoj të në fund të saj për ta ngritur kupën, “shtoi ai.

Sevilla dhe Bayern Munchen do të luajnë një ndeshje të Super Kupës evropiane më 24 shtator në Budapest pasi spanjollët fituan Ligën e Evropës dhe Bayern ishte fituesi i Ligës së Kampionëve.

Rakitiq, i cili tashmë ka luajtur për Sevilla nga janari 2011 deri në qershor 2014, duke luajtur në 149 ndeshje, do të debutojë në ndeshje.

Rakitiq arriti në Seville të mërkurën në mbrëmje pasi u dha lamtumirë shokëve të skuadrës dhe stafit në Barcelonë, ku kaloi gjashtë vjet. Ai u fotografua në fushën e Camp Nou me 13 trofe të fituara, përfshirë një nga Ligën e Kampionëve 2015.

Çmimi i Rakitiq ishte rreth 20 milionë euro, sipas Transfermarkt, faqja e internetit për transferimet e futbollit.

Sevilla do të luajë në Ligën e Kampionëve këtë sezon, kështu që menaxhmenti po përgatit ekipin për këtë garë elitare.

Top Channel