Bilanc tragjik në SHBA, afro 163 mijë të vdekur nga COVID-19

07/08/2020 20:00

Numri i personave të vdekur nga COVID-19 në SHBA është rritur në 162.836, prej të cilëve 1.176 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit.

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 58.444, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 5.033.723.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar mbi 2,57 milionë të infektuar, ndërsa numri i personave të testuar ka arritur në mbi 63,1 milionë.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me 541.494 raste të konfirmuara.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar Brazili me 2.917.562 raste dhe India me 2.040.261.

Top Channel