Fotoja që po bën xhiron e rrjetit/ Infermierja heroinë që shpëtoi tre bebe pas mega-shpërthimit në Beirut

05/08/2020 13:36

Një infermiere shpëtoi tre foshnje të porsalindura pasi mega-shpërthimi në Beirut tronditi spitalin ndërsa rrafshoi ndërtesat la qindra të plagosur që ishin afër vend ngjarjes.

Infermierja u pa duke mbajtur foshnjat në krah ndërsa ishte në telefon në një zonë pritjeje “të rrethuar nga dhjetëra trupa dhe të plagosur” mes skenës shkatërrimtare.

Gruaja ishte veshur me uniformë blu dhe një maskë mbrojtëse për fytyrën, për shkak të pandemisë koronavirus, siç shihet ne foton nga fotografi Bilal Marie Jawish në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Spitalit Spitalor Saint George të kryeqytetit Liban.

Fotografi shkroi në Facebook se ai ka mbuluar “shumë luftëra”, por ai kurrë më parë nuk ishte dëshmuar diçka si shpërthimi i Bejrutit – dhe infermierja heroinë.

FOTO GALERI
1/20

Top Channel