Burrat e fisit afrikan e mbajtën peng bashkë me të bijën 20-vjeçare, fotografi i njohur rrëfen tmerrin e përjetuar

13/07/2020 17:26

Një fotograf ka treguar tmerrin që ka përjetuar, pasi dy anëtarë të fisit Suri në Etiopi, mbajtën peng atë dhe vajzën e tij nën kërcënimin e armës.

Fotografi Trevor Cole, tha se një banor i fisit e mbajtën peng atë, të bijën 20 vjeçe dhe një fotograf tjetër. Sipas fotografit, burrat ishin të dehur dhe mundësia që të qëllonin mbi ta ishte tepër e madhe.

Për shkak të kërcënimeve të herë pas hershme të luftës, burrat e fisit Suri mbajnë pothuajse të gjithë kallashnikovë dhe kur shikojnë turistë të rinj, i grabisin e plaçkitin.

“Burrat e fisit Suri, të cilët ishin nën ndikimin e “Araki”, -një alkool i prodhuar në vend-, kishin qëllim të na grabisnin. Unë isha me një kolegun tim fotograf dhe vajzën time, e cila është vetëm 20 vjeçe, ato momente ishin me të vërtetë tepër të vështira. Fisi Suri nuk është një fis shumë agresiv, por janë të armatosur dhe shpesh nën kërcënimin e armëve grabisin e plaçkitin turistë”, u shpreh Trevor Cole.

Sakaq, Lugina Omo është shtëpia e tetë fiseve të ndryshme me një popullsi të përgjithshme prej 200,000 njerëz.

FOTO GALERI
1/9

Top Channel