Federer, mbyllet sezoni/ Zvicerani operohet sërish në gju

10/06/2020 12:08

Roger Federer nuk do të kthehet më në fushat e lojës në tenis për vitin 2020 pasi iu nënshtrua një operacioni tjetër në gjurin e tij të djathtë.

Federer, fituesi i 20 titujve Grand Slam, në muajin shkurt iu nënshtrua një operacioni artroskopik, por gjatë periudhës së riaftësimit shfaqi sëris probleme.

“Mezi po pres që të takohem me të gjithë në fillimin e sezonit 2021”, tha tenisti 38-vjeçar, i cili nuk merr pjesë në një eveniment tenistik që pas humbjes në gjysmëfinale të Australian Open në janar. Në vitin 2016, Federer humbi pjesën më të madhe të sezonit për shkak të një dëmtimi në gju, por në 2017 ai u rikthye duke fituar në Australian open dhe Wimbledon.

Aktivitetet tenistike janë pezulluar që nga muaji mars për shkak të pandemisë coronavirus, por gjatë këtij muaji ATP do të dalë me një vendim për sezonin tenistik, një vendim që pritet të komunikohet zyrtarisht në 15 qershor.

 

Top Channel