Në këtë ditë, 24 maj 1964, ndodhi tragjedia më e madhe në historinë e futbollit. Në stadiumin “Nacional” në Lima, kryeqytetin e Perusë, 328 njerëz humbën jetën pas tragjedisë së madhe, por ky është vetëm numri zyrtar.

Peru mirëpriti Argjentinën 56 vjet më parë në kualifikimet për Lojërat Olimpike në Tokio.

Peru shpresoi se mund të fitojnë Lojërat Olimpike, duke marrë parasysh që duhej të tërhiqnin të paktën një barazim, në mënyrë që të qëndronin në garë për plasman.

Peru kishte dy fitore dhe një barazim dhe zuri vendin e dytë në tabelë.

Në raundin e fundit të kualifikimeve, ata do të luanin jashtë Brazilit dhe nuk do të kishin asgjë për të kërkuar, kështu që ndeshja kundër “Gauchos” ishte vendimtare.

Argjentina ishte bindshëm më e fortë në Amerikën e Jugut dhe pas katër raundeve ajo kishte numrin maksimal të pikëve, pasi festuan në të katër ndeshjet.

Tre ekipe të vendit të parë shkuan në Lojërat Olimpike.

Në stadiumin “Nacional” ishin 53,000 tifozë, të cilët erdhën për të mbështetur ekipin e tyre kombëtar.

Pesë për qind e qytetit ishte në stadium dhe ata po shpresonin për një mrekulli, e cila do t’i afronte në Tokio.

Peru nuk kishte asnjë lojtar në krahasim me Argjentinën, pasi të gjithë nga formacioni fillestar ishin amatorë që luanin në shtëpi.

Tetë debutues ishin në ndeshjen kundër Argjentinës dhe tre që patën vetëm një paraqitje për Peru.

Gjithçka ishte gati për të filluar.

Argjentina erdhi në epërsi 1: 0 dhe tensioni në tribuna u rrit.

Lojërat Olimpike i larguan peruanët dhe sa më shumë kohë kalonte, aq më nervozë bëheshin tifozët.

Ai ishte afër fundit të lojës dhe më pas Peru u drejtua për gjithçka ose asgjë.

Një goditje krosi pasoi, një nga mbrojtësit argjentinas u përpoq ta largojë topin, dhe lojtari i Perusë, Kilo Lobaton dërgoi topin në rrjetë.

Por, gjyqtari referoi faull dhe anuloi golin, transmeton KosovaPress.

Është interesante që gjyqtari ishte uruguaian dhe emri i tij ishte Eduardo Pasos.

Shumë atribuojnë golin e anuluar për faktin se Peru mposhti Uruguain dhe i la ata pa Lojërat Olimpike.

Pastaj filloi kaosi. Dy tifozë vrapuan në fushë. I pari ishte një truprojë, i njohur me nofkën Bomb, i cili u përpoq të godasë gjyqtarin, por policia e ndaloi dhe e largoi nga fusha në mënyrë shumë të pakëndshme.

I dyti ishte Ediberto Cuenca, i cili kaloi edhe më keq.

“Policët tanë e rrahën për vdekje, sikur të ishte armiku ynë. Pastaj zemërimi na përfshiu të gjithëve, përfshirë edhe mua”, zbulon Jose Salas, një nga tifozët.

Policia lëshoi qenët për ta sulmuar, duke shqyer rrobat e tij.

Njerëzit ishin duke vrapuar në fushë dhe kaosi i përgjithshëm filloi, pasi tifozët filluan të qëllonin policinë.

Policia hodhi 12 deri në 20 kuti bombolash me gaz. Salas tha që ai u mbajt në turmë për dy orë dhe se këmbët e tij nuk preknin betonin gjatë atyre dy orëve.

Përfundimisht ai ra në tokë, ku njerëzit vrapuan mbi të dhe ai u shtri midis kufomave, disa prej tyre ishin të vdekur dhe disa pa vetëdije.

Futbollistët ishin në dhomën e zhveshjesh dhe u strehuan nga kaosi.

Dhe kaosi vazhdoi rrugëve. Tifozët u përplasën me policinë në rrugë. Policia filloi të shtënat në njerëz dhe shumë ra të vdekur në tokë.

Hetimi u drejtua më vonë nga gjykatësi Benjamin Castaneda, i cili kurrë nuk pranoi se policia vrau njerëz në rrugë, pasi trupat e tyre nuk u gjetën si prova.

Gjykatësi pranoi një raport që dy trupa ishin në spitalin në Lima dhe se ata njerëz kishin vdekur nga plagët me armë zjarri, por kufomat u morën së shpejti dhe gjykatësi nuk i pa.

Ai u vizitua më vonë nga një burrë, i cili i tha atij se dy djemtë e tij, studentë të mjekësisë, kishin shkuar në lojë dhe nuk ishin kthyer më, pa e ditur fare se çfarë u kishte ndodhur atyre.

Në fund, Castaneda deklaroi në raportin e tij se nuk u gjet asnjë person që vdiq në atë mënyrë, dhe se Qeveria e Perusë mbuloi të gjitha vdekjet.

Në fund të fundit, Castaneda u dënua me gjashtë muaj burg pasi ai nuk bëri obduksionin e të gjithë 328 trupave.

“Unë pyeta për kufomat, por kurrë nuk gjeta asgjë. Ata më thanë që ishin djegur në Kalau,” pati deklaruar ai në vitin 2000.

Jorge Asambuja, komandanti i policisë në atë kohë, gjithashtu u burgos dhe urdhëroi të hidhej gaz lotsjellës. Ai ishte i vetmi që u ndëshkua dhe mori 30 muaj burg.

Së fundmi, a jeni i interesuar për atë që ndodhi në ndeshje dhe Olimpiadën?

Argjentina zyrtarisht fitoi ndeshjen dhe në raundin e fundit, Peru u mposht nga Brazili 4:0.

Peru nuk shkoi kurrë në Lojërat Olimpike.

Top Channel