“Senora Acero: Kojota”/ Telenovela më e ndjekur në Netflix, nga e hëna në të shtunë ekskluzivisht në Top Channel

20/05/2020 14:11

Fituese e 2 çmimeve ‘Premios Tu Mundo’ dhe nominuar për 42 çmime të tjera ndërkombëtare, telenovela më e ndjekur në Netflix vjen ekskluzivisht në ekranin e Top Channel, “Senora Acero: Kojota”.

Nga 19 maji, nga e hëna në të shtunë, ora 10.00 mund ta ndiqni në ekranin e Top Channel.

Fëmija i jashtëligjshëm i Vicente Acero, e mbiquajtura Kojota, përballet me fatin e saj për t’u bërë Zonja e re Acero si pasardhëse e dinastisë së familjes Acero.

Kjo është historia e një gruaje që gjunjëzoi kartelin meksikan.

Përmbledhje:

Telenovela “Senora Acero: La Coyote – Kojota” eshte nje telenovele amerikane krijuar nga Roberto Stopella e cila eshte transmetuar ne Telemundo, pjese e NBC/Universal. Ajo eshte prodhim i Argos Communication dhe Telemundo Studios. Filmi eshte xhiruar ne Meksike.

Telenovela fokusohet ne jeten e Vicenta Rigores, e njohur ndryshe “Kojota” nje grua e re dhe e bukur e cila ndihmon emigrantet te kalojne kufirin e Meksikes per te shkuar ne SHBA. Pasi meson se eshte e bija e Vicente Acero dhe qe ka gjakun e nje Acero, perfundon duke ju bashkuar botes se trafikut te droges bashke me vellain e saj Salvador Acero si nje menyre per te ndihmuar emigrantet dhe per t’i mbrojtur ata nga padrejtesite.
Vicenta eshte nje nga “Kojotat” me te respektuara por dhe qe e kane me shume frike kojotat e tjera ne kufirin midids Meksikes e SHBA-se. Imigrantet e kerkojne ate sepse ajo gezon nje reputacion te mire; ajo i mbron ata me jeten e saj kur ata jane ne momente te veshtira. Zyrtaret e “Homeland Security” jane gjithmone ne kerkim te saj, vecanerisht Daniel Phillips.

Kojotat e tjera e duan te vdekur pasi ajo po ju merr nga duart te gjithe biznesin. Kojota nuk e di qe eshte vajza e jashteligjshme e narkotrafikantit Vicente Acero dhe moter me baba e Salvadorit, i vetmi trashegimtar i Dinastise Acero deri tani. Chucho Casares do te jete armiku me i betuar i Vicenta-s, jo vetem sepse ai eshte vrasesi i nenes se saj por sepse ai eshte kunder marredhenjes se saj me Abelardo, djalin e tij. Per Vicenten te mbaje mbiemrin Acero mund te jete shpetimi i saj nga vdekja. Por ajo qe duket mese qarte eshte se mbiemri i saj rrjedh vertet ne venat e saj dhe se ajo eshte e vetmja Zonja Acero.

Ne vazhdim, Vicenta Acero e cila eshte kojota me e respektuar, qe e kane te gjithe frike, por qe e kerkojne te gjithe emigrantet qe kalojne kufirin Meksike- Amerike pasi ajo i mbron me jeten e saj, ka edhe me shume armiq. Per shkak te fames se saj, shume e duan te vdekur. Pertej kesaj, Vicenta kerkohet nga qeverite e Meksikes dhe SHBA-se pasi familja e saj eshte e dyshuara kryesore ne vrasjen e governatorit Chucho Casares dhe vellai i saj Salvador perfundon ne burg pasi largohet nga hoteli ku fshihej. Vicenta dhe Daniel Phillips ndiqen nga shefja e Departamentit te Sigurise Kombetare, Indira Cardenas dhe zyra e patrullimit te kufirit ne shtetin e Teksas.

Qe te dy palet perpiqen te ndalojne kalimin e kufirit nga imigrantet qe e organizojne keta te dy. Pervec kesaj, Trafikanti kolumbian i droges, Julian Romero mberrin ne Meksike per t’u hakmarre per vdekjen e kusherinjve te tij dhe nenes, Briceida Montero. Julian eshte i fiksuar ne gjetjen e Vicentas per te mbyllur luften e tij kunder Salvador dhe El Gallo.
Ne sezonin e fundit, Vicenta Acero e cila eshte shtatzene ne muajin e tete, i duhet te varrose burrin e saj Daniel Phillips i cili vdiq pas 6 muajsh ne koma. Gjate funeralit te burrit te saj, Vicenta komunikon ne menyre anonime me Alberto Fuentes, agjentin e FBI, per ta informuar ate se vrasesi i burrit te saj eshte ne funeral.Ai, pasi gjurmon telefonaten, mberrin ne funeral ku eshte Vicenta dhe kupton se ishte nje alarm fals dhe fillon te zihet me Vicentan. Gjate debatit Vicentes i fillojne dhimbjet e lindjes. Alberto pret djalin e Vincentes dhe qe nga ky moment midis tyre do te krijohet nje lidhje shume e forte qe i bashkon ata menjehere.

Nga ana tjeter El Teca i cili mendohej se kishte vdekur ne duart e Salvador Acero 5 vite me pare, kthehet pasi ka kaluar 6 vjet ne burg ne SHBA vetem per te marre hak ndaj familjes Acero, e cila e shkaterroi komplet familjen dhe kartelin e tij. Qellimi i tij i vetem eshte te vrase djalin e Vicentas. Vicenta dhe Salvador bashke i dedikohen nderzimit e rritjes se kuajve dhe Josefina e El Gallo i dedikohen politikes. Ata jane shkeputur krejtesisht nga te gjitha problemet per 6 vjet dhe kane qene jashte cdo rreziku. Por befas jane te detyruar t’ia mbathin kur marrin vesh per El Teca i cili do te perdore metoda te paimagjinueshme per t’i shkaterruar te gjithe.

Nderkohe La Tuti ka arritur ta mbaje te birin jashte Meksikes fale fitimeve te saj nga biznesi i kercimtareve ekzotike. Po ajo eshte e detyruar te jete gjithmone nen mbrojtjen e “Guaruras” (roje), per te shmangur cdo mundesi qe El Teca ta kape e ta torturoje ate dhe t’i marre te birin, Alvaron. Pavaresisht te gjitha perpjekjeve te saj per te ruajtur familjen e saj, Vicentes do t’i duhet te marre nje vendim te veshtire.

Te largohet nga familja e saj dhe dashuria e saj e re bashke me femijen e saj. Larg familjes se saj, Vicenta bashke me djalin e saj do te perballen me shume rreziqe, por jo cdo gje do te shkoje keq per te. Ne udhen e saj larg familjes dhe gjithe botes, ajo do te njihet me Lucas Iglesias, nje hipi i cili do t’i jape nje kasolle ne plazhin ku ai punon. Ne kete arrati te re, ajo njihet me La Mecha e cila do te behet si nene per Vicenten, si edhe Nancy qe do te behet mikja e saj me e ngushte. Ne kete bote te re ku secili do te mbroje femijet e tij, Vicenta dhe La Tuti bashkojne forcat per ta hequr qafe nje here e pergjithmone El Teca dhe keshtu te munden t’u krijojne femijeve te tyre nje te ardhme me te mire dhe te flene te qete e ne paqe.

Prodhimi: TELEMUNDO/NBC/UNIVERSAL

Krijuar nga: Roberto Stopello

Skenari: Juan Manuel Andrade, Gabriela Caballero, Camilo Hernandez, Christian Jimenez, Jose Vincente Spataro, Sergio Mendoza, Jose Miguel Nunez, Amaris Paez, Indira Paez

Producente ekzekutive: Mariana Iskandariani, Carmen Cecilia Urbaneja, Anna Graciela Ugalde, Martha Godoy

Regjisore: Olin Diaz, Maria Eugenia Gonzales-Naranjo, Claudia Vergara

Aktore: Carolina Miranda si Vicenta Acero, Litzy si Aracely Paniagua, Damian Alcazar si Vicente Acero, Jorge Zarate si El Indio Amaro,  Luis Ernesto si Daniel Phillips, Sergio Goyri si Chucho Casares, Laura Flores si Edelmira Rigores, Jose Maria Torre si E Cheneque, Gaby Espino si Indira Cardenas, Lincoln Palomeque si Manuel Caicedo,  Quantanilla, William Miller si el Teca, etc.

Viti i prodhimit: 2016-2019

Zhanri: drama/crime

Kohezgjatja: sez.3: 93 eps.; sez.4: 77 eps.;Sez.5: 77 eps.

Top Channel