Covid-19 krijoi përçarje midis SHBA dhe Kinës/ Mund të duhet një gjeneratë e tërë për ta rregulluar…

09/05/2020 10:51

Koronavirusi ka marrë jetë njerëzish si në Shtetet e Bashkuara ashtu edhe në Kinë.

Por në vend që t’i lidhë të dy kombet së bashku për të luftuar pandeminë, ajo i ka bërë marrëdhëniet e tyre të tensionuara – dhe ka ndezur flakët e një tendosje potencialisht të rrezikshme të nacionalizmit.

Kina është kritikuar brenda dhe jashtë vendit për trajtimin e virusit, veçanërisht gjatë shpërthimit fillestar. Duke nxitur një kritikë të tillë me retorika gjithnjë e më të ashpra, Pekini thotë se thjesht “po përgjigjet” ndaj akuzave të rreme, veçanërisht nga SHBA.

Në mars, ndërsa pandemia u përhap në të gjithë globin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian promovoi publikisht një teori që virusi mund të ishte sjellë në Kinë nga ushtria amerikane. Disa ditë më vonë, Presidenti amerikan Donald Trump e quajti koronavirusin “virus kinez”, duke ia hedhur fajin Kinës ndërsa shpërthimi filloi të përhapej në qytetet e mëdha amerikane.

Në javët e fundit, administrata Trump ka akuzuar vazhdimisht Kinën për trajtimin e covid-19, duke vënë në dyshim numrin e saj të vdekjeve dhe duke kritikuar reagimin e saj të hershëm ndaj virusit. Javën e kaluar, Trump dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo pohuan – pa siguruar prova – se virusi kishte origjinë nga një laborator kinez.

Administrata Trump raportohet se po harton plane për të ndëshkuar Kinën për pandeminë – opsionet e hakmarrjes përfshijnë sanksione, anulimin e detyrimeve të borxhit të SHBA dhe hartimin e politikave të reja tregtare. Trump dhe disa zyrtarë të administratës janë gjithashtu duke kërkuar aleatë të huaj për t’u bashkuar me fushatën e presionit kundër Kinës.

Top Channel