Irani nuk i përulet SHBA-së: Nuk do e kërkojmë kurrë ndihmën e tyre

06/04/2020 11:46

Irani kurrë nuk do t’i kërkojë Shteteve të Bashkuara për të ndihmuar Teheranin në luftën e tij kundër koronavirusit të ri, tha të hënën zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Abbas Mousavi, duke shtuar se Uashingtoni duhet të heqë sanksionet e tij “të paligjshme” ndaj Republikës Islamike.

“Irani kurrë nuk ka kërkuar dhe nuk do t’i kërkojë Amerikës të ndihmojë Teheranin në luftën e tij kundër shpërthimit … Por Amerika duhet të heqë të gjitha sanksionet e paligjshme të njëanshme ndaj Iranit,” tha Mousavi në një konferencë televizive.

“Ata (Sh.B.A) po përpiqen ta detyrojnë Teheranin të pranojë negociatat me Amerikën.”

Top Channel