Novak Gjokoviq, tenisti numër një në botë, do t’i dhurojë një milion euro vendit të tij, Serbisë, për të blerë respiratorë dhe pajisje të tjera mjekësore.

Serbia, ashtu si edhe vendet e tjera të botës, po përballet me pandeminë e një koronavirusi që shkakton sëmundjen COVID-19.

Gjokoviq tha se do ta ofrojë mbështetjen financiare nga fondacioni që udhëheq ai dhe gruaja e tij, Jelena.

“Kemi biseduar me autoritetet dhe zyrtarët shëndetësorë në Serbi, si dhe me shumë njerëz që duan të na ndihmojnë me informacione të sakta”, u tha Gjokoviq gazetarëve përmes një video-lidhjeje.

Serbia ka 457 persona të infektuar me koronavirus. Të premten është shënuar viktima e tetë.

Top Channel