Ukrainë, shënohet rasti i parë i vdekjes nga koronavirusi

13/03/2020 17:38

Koronavirusi ka shënuar viktimën e parë edhe në Ukrainë. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në këtë shtet njoftohet se pavarësisht ndërhyrjeve të mjekëve për ta mbajtur në jetë pacientja e infektuar ka ndërrua jetë në rajonin Jitomir.

Sipas mediave vendase viktima është një grua e moshës 71-vjeçare. Për të siguruar mos përhapjen e koronavirusit janë vendosur në karantinë anëtarët e familjes së gruas 71-vjeçare që humbi jetën, që është rasti i parë i vdekjes në Ukrainë nga Covid-19, thuhet në deklaratë.

Ndërkohë, Ukraina ka mbyllur kufijtë për dy javë për shtetasit e huaj. Njoftimi është bërë nga  Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe të Mbrojtjes së Ukrainës në një konferencë për media.

Top Channel