Hungaria shpall gjendje të jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit

11/03/2020 17:58

Hungaria ka ndalur të gjitha fluturimet nga Italia, Koreja Jugore, Irani dhe Kina, teksa tenton të parandalojë përhapjen e koronavirusit të ri.

Ndalimi i fluturimeve nga katër shtetet e prekura më së keqi nga ky virus do të fillojë së zbatuari menjëherë, ka thënë Gergely Gulyas, shef i stafit të kryeministrit hungarez, Viktor Orban.

Universitetet hungareze po ashtu do të mbyllen, pa harruar edhe anulimin e të gjitha organizimeve me 100 pjesëmarrës në ambiente të mbyllura dhe 500 në ambienta të hapura.

Gulyas ka thënë se këto ndalesa do të mbesin në fuqi deri në njoftimin e radhës, duke shtuar se qeveria pret që ndikimi i epidemisë të vazhdojë për muaj dhe jo javë.

Në mesin e masave të reja përfshihet edhe ndalimi i udhëtimit me autobusa ose trena në vendet e lartpërmendura.

Deri më tani në Hungari janë infektuar 13 persona me koronavirusin e ri, mirëpo asnjëri prej tyre nuk ka vdekur.

Kina – vendi ku ka shpërthyer virusi për herë të parë -ka raportuar për mbi 80,000 persona të infektuar dhe 3,136 të vdekur.

Megjithatë, të martën ky shtet ka regjistruar numrin më të ulët të të infektuarve, vetëm 19.

Ndërkohë numri i rasteve të prekura me këtë virus në Evropë është duke u rritur vazhdimisht, pasi rreth 10,000 persona janë infektuar vetëm në Itali.

Top Channel