Austria mbyll kufirin me Italinë për shkak të virusit

10/03/2020 13:26

Në një veprim dramatik për të mbajtur koronavirusin nga zhvendosja në veri, kancelari i Austrisë thotë se vendi po ndalon udhëtarët nga Italia të hyjnë, raporton AP.

Kancelari Sebastian Kurz tha të martën se do të bëhen përjashtime për ata me shënime mjekësore dhe autoritetet do të ndihmojnë në riatdhesimin e austriakëve nga Italia.

Malta ka pezulluar të gjitha fluturimet në dhe jashtë Italisë. Austria, Britania dhe Irlanda kanë lëshuar këshilla udhëtimi për të gjithë vendin pasi bllokimi i jashtëzakonshëm anti-koronavirus i Italisë dukej i vendosur për të izoluar vendin brenda dhe jashtë.

Top Channel