Turqia përdor mjetet ushtarake për të ndihmuar qindra emigrantë të kalojnë kufirin grek drejt Evropës

09/03/2020 17:18

Imazhe të reja tronditëse tregojnë një tank turk që shemb gardhin kufitar në ndihmë të emigrantëve që kërkojnë të kalojnë drejt Greqisë e më pas drejt Evropës.

Autoritetet greke kanë publikuar pamjet me shikim të përforcuar natën, ku duken autoblindat që rrëzojnë gardhin kufitar në rajonin e Kastanies.

Zhvillimi vjen një kohë kur Presidenti Rexhep Tajip Erdogan i ka bërë thirrje Greqisë të hapë kufijtë e saj për emigrantët që duan të arrijnë në Evropë.
Në të tjera imazhe duken qindra refugjatë të dëshpëruar që hapin kalimin e gardhit pas kalimit të tankut.

Pala greke pretendon se ushtarët turkë kanë lëshuar granata shurdhuese dhe gaz lotsjellës ndaj rojeve greke.

Mes kaosit në zonën kufitare shpërtheu zjarri dhe tymi i dendur teksa emigrantët prisnin telat me pinca.

Tensionet janë përshkallëzuar mes Turqisë e BE mbi përgjegjësinë për emigrantët në territorin turk, për të cilët Erodgan kërkon “shumë më tepër mbështetje.”
Në fjalimin e tij në ditën ndërkombëtare të grave, presidenti turk tha se gratë deh fëmijët po dëmtohen më shumë nga kriza. “Hapni dhe ju kufijtë tuaj e lejoni të shkoujnë në vende të tjera, hiqeni barrën nga vendi juaj”, tha ai drejtuar Greqisë.

FOTO GALERI
3/7

Top Channel