Gjithmonë në formë! Nga stërvitja te dieta, sekretet e Ronaldos

11/01/2020 13:59

Kohë e gjatë ka kaluar nga ditët kur lojtarët do të futeshin në mëngjeset e plota angleze dhe do të shijonin disa gola pas ndeshjes pasi kërkesat e lojës moderne vazhdojnë të revolucionarizojnë mënyrën sesi atletët më të mirë i trajtojnë trupat e tyre.

Por regjimi i ndjekur nga Cristiano Ronaldo do të jepte shembullin e një diete që duhet të mbajë një super yll, shkruan DailyMail.

Për një futbollist në moshën 34 vjeçare dhe ende në krye të botës në vitin 2020, Ronaldo ka ndërmarrë masa shtesë për të qëndruar në kulmin e fuqive të tij për aq kohë sa të jetë e mundur.

Ylli i Juventusit ka truket dhe teknikat e shumta për të qenë në maksimumin e tij. Ai ha pak dhe shpesh – gjashtë vakte në ditë, pra çdo 3-4 orë – për të përmbushur kërkesën e lartë ushqyese për të qenë futbollist dhe për të mbështetur metabolizmin e shpejtë që kanë shumica e sportistëve.

Dieta e Ronaldos gjithashtu i lejon atij të ketë muskuj shpërthyes dhe një masë shumë të ulët yndyre. Ai ka një ushqyes personal, i cili e ka ndjekur atë që nga ditët e tij të para kur ishte në Real Madrid.

Ai ha fruta të freskëta dhe proteina të përfshira në peshq, të tilla si peshku shpatë, peshqit e detit dhe merluc. Ata janë gjithmonë të freskët dhe asnjëherë të ngrirë.

Gjithmonë ka shumë sallatë në pjatën e Ronaldos dhe për mëngjes ai do të hajë djathë, proshutë, kos me pak yndyrë, fruta dhe avokado. Ai e konsideron pulën një nga ushqimet magjike: të pasura me proteina dhe yndyrë të ulët.

Patrice Evra, shoku i tij i skuadrës në Manchester United, tha për të: “Unë rekomandoj këdo të thotë ‘jo’ nëse Cristiano ju fton në shtëpinë e tij, sepse ai djalë është një makinë dhe ai kurrë nuk ndalet së stërvituri”.

“Unë shkova atje dhe u lodha vërtet pas stërvitjes, por në tryezë kishte një sallatë dhe gjoks pule dhe vetëm ujë, pa pije”.

Ronaldo është i përqendruar dhe i vëmendshëm për çdo nuancë të jetës së tij larg fushës. Në dietën e tij, të gjitha pijet e gazuara janë shfuqizuar dhe ai shmang konsumimin e mishit të kuq dhe ushqimeve të ngrira.

Pushimi i detyruar është një veçori tjetër.

Profesori Nick Littlehales shkroi një libër të rëndësishëm për gjumin, me titullin: “Sleep: The Myth of 8 Hours, the Power of Naps…” dhe “New Plan to Recharge Your Body and Mind”.

Modeli i gjumit për Ronaldon nuk është të pushojë për tetë orë radhazi. Në vend të kësaj, ai e prish atë.

Sipas Littlehales, është ideale që një atlet profesionist të ketë pesë pushime të vogla prej nëntëdhjetë minutash të ndara gjatë gjithë ditës.

Dhe Ronaldo e ka përqafuar këtë teori dhe e kryen këtë metodologji çdo ditë, edhe kur është me pushime.

Ai iu bashkua Juventusit në një marrëveshje katër vjeçare që zgjat deri në vitin 2022. /Telegrafi/

FOTO GALERI
1/6

Top Channel