Goditja e bazave amerikane/ Ministri i Jashtëm iranian: Do të mbrohemi nga çdo agresion

08/01/2020 08:39

Irani nuk po kërkon përshkallëzim ose luftë, kështu tha Ministri i Jashtëm iranian në twitter pasi Teherani goditi bazat ushtarake të SHBA në Irak të Mërkurën, duke shtuar se Teherani do të mbrohej kundër çdo agresioni.

“Irani ndërmori dhe përfundoi masa proporcionale në vetëmbrojtje, në bazë të nenit 51 të Kartës së KB, synuese, nga e cila u fillua sulmi i armatosur frikacak kundër qytetarëve tanë dhe zyrtarëve të vjetër.

Ne nuk kërkojmë përshkallëzim ose luftë, por do të mbrohemi nga çdo agresion, “shkroi Mohammad Javad Zarif.

Top Channel