176 të vdekur nga rrëzimi i avionit, 3 britanikë dhe 73 kanadezë mes viktimave

08/01/2020 09:23

‘Tre Britanikë dhe 73 Kanadezë’ janë mes 176 personave të vrarë kur Ukrainian Airlines Boeing 737 u përplas në Teheran orë pas sulmit iranian mbi bazat raketore amerikane.

Avioni u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga aeroporti Imam Khomeini në Teheran të mërkurën në orët e para të mëngjesit, sipas orës lokale.

Sipas mediave iraniane, avioni ukrainas me pasagjerë u rrëzua për shkak të problemeve teknike.

Ambasada ukrainase në Iran bën me dije se avioni pësoi një defekt në motor. Sipas ambasadës ukrainase, rrëzimi i avionit në Iran nuk ka lidhje me
terrorizmin.

Top Channel