Do të jetë Liverpooli ai që do të diskutojë së bashku me me Flamengon trofeun e Botërorit të Klubeve që po zhvillohet në Katar.

Skuadra e Jurgen Klopp eliminoi në gjysmëfinale meksikanët e Monterrey duke i mundur 2-1 në një sfidë që nuk ishte aspak e lehtë për kampionët e Evropës . Skuadra meksikane duket se i kishte marrë mirë masat për këtë përballje dhe e rrezikoi jo pak herë Liverpulin që në fund diti të marrë maksimumin dhe të kalojë në finale .

Ishte minuta e 12 kur skuadra angleze mori avantazhin me Keita pas një pasimi fantastik të Salah, por avantazhi i saj zgjati vetëm 2 minuta pasi Monterrey barazoi rezultatin me golin e Funes Mori. me kalimin e minutave Liverpooli kuptoi se sfida me meksikanët nuk do të ishte aspak një shëtitje dhe këtë e treguan  edhe disa pritje të jashtëzakonshme të Alison ndahj gjuajtjeve të lojtarëve të Monterrey, ndërkohë që edhe vetë Liverpooli i kishte shanset e tij me Keita që ishte kërcënimi më i madh për mbrojtjen meksikabe.

Në pjesën e dytë u pa pak a shumë e njëjta tablo me Alison që bëhej shpëtimtari i Liverpoolit, ndërkohë që Keita dhe Origi për The Reds rrezikuan në dy momente. U duk se sfida po shkonte drejt shtesës kur Firmino i aktivizuar gjatë 45 minutave të dyta gjeti golin e fitores 2-1 për Liverpoolin në kohën shtesë dhe në 21 dhjetor do të përballet me kampionët e Amerikës Latine, Flamengo për titullin botëror për klube një titull që i mungon  skuadrës së The Reds.