SHBA ultimatum Turqisë për blerjen e sistemit raketor rus

08/06/2019 18:44

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë vënë një ultimatum Turqisë për blerjen e sistemit mbrojtës të raketave në Rusi.

Pas acarimit të marrëdhenieve mes SHBA-së dhe Turqisë, Turqia njoftoi se do ti blente Rusisë sistemin mbrojtës të raketave.

Tashmë ka ardhur edhe kundërpërgjigjia ku Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë afat fundin e korrikut për të vendosur nëse do blejë sistemin mbrojtës rus apo avionët luftarak amerikanë.

Blerja nga Turqia e avionëve luftarakë amerikanë do të përmirësonte marrëdhëniet edhe një herë mes dy vendeve.

Top Channel