Trump sulmon kryebashkiakun e Londrës në nisje të vizitës treditore në Britani

03/06/2019 13:02

Presidenti amerikan, Donald Trump ka mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar për një vizitë shtetërore treditore. Avioni “Air Force One” u ul në Aeroportin “Stansted” mëngjesin e së hënës.

Trump do të takohet me familjen mbretërore, ndërsa pritet të diskutojë edhe mbi ndryshimet klimatike dhe kompaninë kineze të teknologjisë, Huawei, me kryeministren në largim të Britanisë, Theresa May.

Para mbërritjes në Britani, Trump kritikoi kryebashkiakun e Londrës, Sadik Khan, me të cilin është përplasur edhe në të kaluarën. Përmes një postimi në “Twitter”, Trump tha se Khan është një humbës i ftohtë, por sidoqoftë ai pret ta takojë.

Gjatë vizitës së Trump në Britani janë paralajmëruar një varg protestash në Londër, Manchester, Belfast dhe Birmingham. Ndonëse më parë Trump ka folur me admirim për kryeministren May, në diskutimet e tyre pritet të kenë qëndrime të ndryshme.

  Trump në Britaninë e Madhe: Mbështes Boris Johnson për kryeministër

Para vizitës së tij, presidenti Trump i tha gazetës “The Sun” se përkrah kandidaturën e pjesëtarit të Partisë Konservatore, Boris Johnson, për kryeministër të Britanisë. Ai tha gjithashtu për “The Sunday Times” se, lideri i “Partisë për Brexit”, Nigel Farage, një kritik i ashpër i kryeministres May, duhet të përfshihet në negociatat qeveritare në procesin e largimit të Britanisë nga BE-ja.

Trump ka përmendur sërish mundësinë e një “marrëveshjeje shumë të madhe tregtare” mes dy shteteve, në një të ardhme të afërt.

Top Channel