“Zhduken” 8 ton ar nga banka e Venezuelës, Maduro e shet në mënyrë ilegale

28/02/2019 00:59

Të paktën 8 ton ar u hoqën nga valutat e Bankës Qendrore të Venezuelës javën e kaluar, tha një ligjvënës i opozitës dhe tre burime qeveritare për Reuters, në shenjën e fundit të dëshirës së presidentit Nicolas Maduro, për të ngritur monedhën vendase, mes sanksioneve shtrënguese.

Ari u hoq nga automjetet qeveritare midis të mërkurës dhe të premtes javën e kaluar, kur nuk kishte roje të rregullta të sigurisë në bankë, tha legjislatori Angel Alvarado dhe tre burimet qeveritare.

“Ata kanë në plan ta shesin atë jashtë vendit në mënyrë të paligjshme”, tha Alvarado në një intervistë. Banka qendrore nuk iu përgjigj kërkesave për komente.

Alvarado dhe burimet e qeverisë, të cilët folën në kushte anonimiteti, nuk thanë se ku po e dërgonte Banka Qendrore arin. Ata thanë se operacioni u zhvillua ndërsa kreu i Bankës Qendrore Calixto Ortega ishte jashtë vendit në një udhëtim. Në 2018-ë, 23 tonë ar u transportuan nga Venezuela në Stamboll me aeroplan, sipas burimeve dhe të dhënave të qeverisë turke.

Banka qendrore bleu një pjesë të këtij ari nga kampet e minierave primitive në jug të Venezuelës dhe e eksportoi atë në Turqi dhe në vende të tjera për të financuar blerjen e furnizimeve ushqimore bazë, duke pasur parasysh mungesat e përhapura, sipas më shumë se 30 njerëzve me njohuri mbi tregtinë.

Firma e investimeve Abu Dhabi Noor Capital tha më 1 shkurt se bleu 3 ton ar më 21 janar nga Banka Qendrore e Venezuelës dhe nuk do të blejë më shumë derisa situata e Venezuelës të stabilizohet. Noor Capital tha se blerja e saj ishte në përputhje me “standardet dhe ligjet ndërkombëtare në fuqi” që nga ajo datë.

Ministri i Jashtëm venezuelian Jorge Arreaza tha të mërkurën, gjatë një takimi të Organizatës Kombeve të Bashkuara në Gjenevë, se Banka e Anglisë kishte bllokuar pasurinë e qeverisë.

Top Channel