Taylor Swift triumfon në AMA-s, dështojnë këngëtaret shqiptare

10/10/2018 17:19

Mbrëmjen e djeshme u mbajt një nga eventet më të mëdha të muzikës, në Los Angeles. “American Music Aëards” ka vlerësuar artistët për vitin 2018 dhe ajo që kishte më shumë sukses dhe që rrëmbeu çmimin si artistja e vitit, ishte Taylor Swift me katër trofe.

Rita Ora, Dua Lipa dhe Bebe Rexha nuk kanë arritur të marrin asnjë trofe në këtë event mjaft të rëndësishëm të muzikës.

Lista e  çmimeve:

 Artisti i Vitit
Taylor Swift – FITUES
Drake
Imagine Dragons
Post Malone
Ed Sheeran

Albumi më i mirë – Pop/Rock
Drake, Scorpion
Ed Sheeran, Divide
Taylor Swift, Reputation – FITUES

 

Kënga më e mirë – Pop/Rock
Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)” – FITUES/E
Drake, “God’s Plan”
Ed Sheeran, “Perfect”

Artisti mashkull më i mirë – Country
Kane Brown – FITUES
Luke Bryan
Thomas Rhett

Artistja femër më e mirë – Country
Kelsea Ballerini
Maren Morris
Carrie Underwood – FITUES

Dyshja ose grupi më i mirë – Country
Dan + Shay
Florida Georgia Line- FITUES
Lanco

Albumi më i mirë – Country
Kane Brown, Kane Brown – FITUES
Luke Combs, This One’s for You
Thomas Rhett, Life Changes

Kënga më e mirë – Country

Kane Brown, “Heaven”- FITUES
Dan + Shay, “Tequila”
Bebe Rexha and Florida Georgia Line, “Meant to Be”

Artisti më e mirë – Rap/Hip-Hop
Cardi B – FITUES
Drake
Post Malone

Albumi më i mirë – Rap/Hip-Hop
Drake, Scorpio
Lil Uzi Ver, Luv Is Rage 2
Post Malone, Beerbongs + Bentleys – FITUES

Kënga më e mirë – Rap/Hip-Hop
Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)” – FITUES
Drake, “God’s Plan”
Post Malone, “Rock Star (feat. 21 Savage)”

Artisti mashkull më i mirë – Soul/R&B
Khalid – FITUES
Bruno Mars
The Weeknd

Artistja femër më e mirë – Soul/R&B
Ella Mai
Rihanna – FITUES
 
SZA

Albumi më i mirë – Soul/R&B

Khalid – American Teen

SZA – CTRL

XXXTENTACION – 17 – FITUES/E

Kënga më e mirë – Soul/R&B

Khalid – “Young Dumb & Broke”

Ella Mai – “Boo’d Up”

Bruno Mars & Cardi B – “Finesse”  – FITUES/E

Artisti i ri i vitit

Camila Cabello – FITUES/E

Cardi B

Khalid

Dua Lipa

XXXTentacion

Bashkëpunimi i vitit

Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)” – FITUES/E

Post Malone, “Rock Star (feat. 21 Savage)”

Bruno Mars and Cardi B, “Finesse”

Bebe Rexha and Florida Georgia Line, “Meant to Be”

Zedd, Maren Morris and Grey, “The Middle”

Videoja më e mirë muzikore

Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)” – FITUES/E

Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)”

Drake, “God’s Plan”

Artisti më i mirë – EDM

The Chainsmokers

Marshmello – FITUES/E

Zedd

Turneu i Vitit

Beyoncé and Jay-Z

Bruno Mars

Ed Sheeran

Taylor Swift- FITUES/E

U2

Kolona zanore më e mirë

Black Panther – FITUES/E

The Greatest Showman

The Fate of the Furious

Artisti mashkull më i mirë – Pop/Rock

Drake

Post Malone – FITUES/E

Ed Sheeran

Artistja femër më e mirë – Pop/Rock

Camila Cabello

Cardi B

Taylor Swift- FITUES/E

Dyshja ose grupi më i mirë – Pop/Rock

Imagine Dragons

Maroon 5

Migos – FITUES/E

Artisti i preferuar – Alternative Rock

Imagine Dragons

Panic! At the Disco – FITUES/E

Portugal. The Man

Artisti më i mirë – Latin

J Balvin

Daddy Yankee- FITUES/E

Ozuna

Artisti më i mirë – Adult Contemporary

Shawn Mendes – FITUES/E

Pink

Ed Sheeran

Artisti më i mirë – Contemporary Inspirational

Lauren Daigle – FITUES/E

MercyMe

Zach Williams

Artisti i preferuar social

BTS- FITUES/E

Cardi B

Ariana Grande

Demi Lovato

Shawn Mendes

 

Top Channel