Land Rover feston sot ditëlindjen e saj të 70-të, nga dita e prezantimit të makinë së parë. Disanji i “Seria 1” e Land Rover ishte skicuar për herë të parë në rërë nga drejtuesi i saj Maurice Wilks.

Ai synonte të prodhonte një makinë për të zëvendësuar Jeep-in amerikan që përdorej në atë kohë në Britani. Ai vijoi më pas me prodhimin e Land Rovers, Range Rover-in si edhe më pas Discovery.

E teksa suksesi i kompanisë ka ardhur duke rritur, po ashtu edhe gama e prodhimit të tyre ka ardhur duke u shtuar përfshirë Range Rover Sport, Discovery Sport dhe së fundmi me Velar.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel