Aksidentohet eskorta e Ramës, plagosen 6 persona. Një gardist më rëndë

27/11/2017 13:41

Dy automjete të eskortës së kryeministrit Rama u përfshinë në një aksident në aksin Maliq-Korçë.

Aksidenti ndodhi rreth orës 13:30 të së hënës, pranë fshatit Bulgarec, ku në përplasje u përfshinë edhe dy automjete që udhëtonin në krah të kundërt me eskortën.

Gjashtë persona mbetën të plagosur dhe u dërguan për të marrë ndihmën e parë mjekësore në spital. Katër prej tyre, mes të cilëve 3 gardistë, kishin dëmtime të lehta.

Gjendje serioze për jetën ka gardisti Ervin Musai, i cili u transportua me urgjencë në Spitalin e Traumës në Tiranë.

Burimet spitalore shpjeguan se, nëse gjendja e tij nuk do të përmirësohet në orët në vazhdim, ai do të dërgohet drejt Turqisë për mjekim më të specializuar.

Ndërsa në Spitalin e Korçës, nën kujdesin mjekësor është edhe drejtuesi i mjetit tip “Golf”, që u përfshi në aksident.

Dyshohet se aksidenti u shkaktua nga lagështia në rrugë dhe mosrespektimi i shpejtësisë nga drejtuesi i mjetit tip “Golf”, i cili goditi një “Range Rover” që udhëtonte para tij, e më pas makinën e katërt në radhë të eskortës, e cila doli nga rruga.

Një grupi i posaçëm hetimor, i drejtuar nga Prokuroria lokale, shkoi në vendngjarje për zbardhjen e plotë të rrethanave të aksidentit.

FOTO GALERI
3/4

Top Channel