Lejuan trafikun e 8 tonë kanabis, arrestohen 4 policë

24/03/2017 00:00

Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave ka zbatuar urdhrin e Prokurorisë për Krimet e Rënda për arrestimin e 4 punonjësve të policisë në pikëkalimin kufitar të Qafë Thanës, të dyshuar për “trafikim të lëndëve narkotike” në bashkëpunim.

Të arrestuarit janë Çlirim Pepa, përgjegjës turni; Ervin Kodra, kontrollor për hyrje-daljet; Lirim Halili dhe Syrja Terziu, kontrollorë në kabinën e hyrjes.

Arrestimet kanë ardhur në vijim të hetimit për rastin e zbulimit të një kamioni maqedonas me 8 tonë kanabis sativa në Itali, në shkurt të këtij viti.

Në bazë të hetimit, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka dalë në konkluzionin se efektivët e policisë kanë krijuar lehtësitë që ky kamion të kalonte pa u kontrolluar në Qafë Thanë, me destinacion Italinë fqinje.

Top Channel