Sudani i Jugut, në luftë. Besnikët e zv.presidentit, me ushtrinë qeveritare

10/07/2016 00:00

Sudani i jugut është sërish në luftë i tha BBC-së zëdhënësi i zv/presidentit të vendit nga ku mbërrijnë raporte se përplasjet e ashpra mes fraksioneve rivale kanë shkaktuar me qindra të vdekur.

Forcat besnike ndaj zv/presidentit Riek Machar thonë se trupat qeveritare kanë sulmuar pozicionet e tyre ne kryeqytetin, Juba.
Por ministri i informacionit Michael Lueth pretendon se “situata është normale dhe tërësisht nën kontroll”.

Misioni i OKB-së atje njoftoi se ndërtesat e tij janë dëmtuar dhe se qindra vetë kanë kërkuar strehim në komplekset e organizatës. Krerët ushtarakë mendojne se President Salva Kiir nuk po tregohet serioz sa i takon marrëveshjes se paqes.

Të paktën 150 vetë u vranë në luftimet e së premtes përpara se qetesia të rivendosej disi ditën e shtunë. Por mediat lokale raportuan sot se bilanci i vdekjeve është më i lartë e mund të shkoje deri në 271 të vdekur.

Top Channel