PD, Paloka: Grabitja e Rinasit, kërcënimi më i madh ndaj sigurisë

03/07/2016 00:00

Në një deklaratë për mediat gjatë mesditës së diel, kreu i grupit parlamentar demokrat, Edi Paloka ka hedhur akuza për kryeministrin dhe ministrin e Brendshëm, të cilët i fajëson për mosreagimin ndaj aktit kriminal që tronditi aeroportin më të madh të vendit pak ditë më parë.

Paloka u shpreh se grabitja spektakolare e parave të një banke të nivelit të dytë në Aeroportin “Nënë Tereza” përbën edhe kërcënimin më të rëndë ndonjëherë të sigurisë kombëtare, që prej vitit famëkeq 1997.

Një sulm që, ashtu siç dihet erdhi vetëm pak pas sulmeve terroriste që tronditën Aeroportin “Ataturk” të Stambollit, ku mbetën mbi 40 viktima dhe u plagosën me dhjetëra të tjerë, pra në një kohë kur ishte deklaruar se ishin përforcuar masat e sigurisë.

“Asnjë reagim, asnjë marrje përgjegjësie nuk ka nga kryeministri Edi Rama, as nga ministri i Brendshëm Saimir Tahiri. Kur bien aeroportet, çfarë garancie mund të ofrojë shteti për sigurinë kombëtare? Fakte të reja tregojnë se Rinasi është kthyer në çerdhe nepotizmi dhe përfitimi”, ka thënë ndër të tjera demokrati Edi Paloka.

Ja deklarata e plotë:

Edi Rama dhe Saimir Tahiri po rreken të gjejnë përgjegjës e fajtorë larg tyre për ngjarjen e rëndë të aeroportit, por këto janë lëvizje të dëshpëruara, sepse inkriminimi i pikave kyçe të policisë nga Rama dhe Tahiri është arsyeja kryesore e rrëzimit të tmerrshëm të sigurisë publike dhe sigurisë kombëtare.

Siguria kombëtare është kërcënuar më rëndë se asnjëherë tjetër pas vitit 1997, sepse praktikisht është “pushtuar aeroporti”, një infrastrukturë e rëndësisë strategjike, e Shqipërisë dhe e NATO-s.

Ky sulm me armatim të rëndë ka ndodhur pas sulmit terrorist në Aeroportin e Stambollit, pra në një kohë kur niveli i kërcënimit dhe “gatishmërisë” së strukturave përgjegjëse për sigurinë në aeroport, sipas Ramës “ishin vendosur në shkallën më të lartë”.

E vërteta është se akte të tilla kriminale janë përsëritur frikshëm në aksin Tiranë-Vorë-Rinas, që është një nyje me rëndësi strategjike kombëtare, sepse nëpërmjet kësaj rruge lidhen të gjitha aktivitetet ekonomike, diplomatike, ushtarake dhe ato të turizmit.

Praktikisht kur bien aeroportet, çfarë garancie mund të ofrojë shteti për sigurinë e jetës, pronës dhe qytetarit të zakonshëm, e më tej stabilitetit dhe sigurisë kombëtare?

Asnjë reagim, asnjë marrje përgjegjësie, asnjë koment nga Edi Rama, nga ky që nuk lë rast pa ndërhyrë me çdo mjet e çdo formë, për çdo sebep e me çdo shkas, në hapësirën publike dhe mediatike të shqiptarëve.

Kjo është heshtja e një fajtori. Fakte të reja kanë dalë në dritë që tregojnë se Rinasi me Ramën është kthyer në një çerdhe korrupsioni dhe nepotizmi, një burim i madh përfitimi financiar për bandën kryeministrore, për avokatin e tij Eno Bushin që ka 25 përqind të aksioneve të kompanisë së sigurisë, për shefin e komisariatit, i afërm i ministrit të Brendshëm që kontrollon kanalet e trafikut, dhe vazhdon të qëndrojë në detyrë me gjithë skandalet e shumta, e me gjithë sulmin e armatosur 3 ditë më parë.

Ndërkohë dokumentet zyrtare kanë shuar çdo spekulim të Ramës, duke konfirmuar se policia është përgjegjëse për sigurinë e aeroportit dhe rrethimit të jashtëm, dhe grabitja ka ndodhur vetëm pak metra larg nje trupe policie që nuk u vu kurrë në lëvizje.

Rënia e Rinasit, rënia e sigurisë kombëtare është vërtetimi i rënies së çdo standardi, është dëshmi se grabitja, maskat, krimi, me Ramën e Tahirin kanë zëvendësuar rendin, ligjin, sigurinë.

Top Channel