Përgjimi i Merkel nga NSA

30/03/2014 00:00

Revista gjermane “Der Spiegel” shkruan se Agjencia amerikane e Sigurisë Kombëtare (NSA) kishte siguruar dhe ruajtur mbi 300 raporte për Kancelaren gjermane, Angela Merkel, një informacion që mund të ndikojë jo pak në marrëdheniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë.

Sipas “Der Spiegel”, nën vëzhgim ishin edhe udhëheqësit e Perusë, Somalisë, Bjellorusisë dhe vendeve të tjera. Gjithashtu, revista prestigjioze gjermane shkruan se “shërbimi britanik i zbulimit kishte depërtuar në kompanitë gjermane të internetit”.

Këto fakte u zbuluan mes dokumenteve, që kishte bërë publike ish-nëpunësi i CIA-s, Edward Snowden, i cili mundi të sigurojë 1,7 milionë dokumente, përpara se kërkonte azil politik në Rusi.

Egjipt, zgjedhjet presidenciale më 26-27 Maj

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Egjipt është caktuar për më 26-27 Maj, disa ditë pasi Gjenerali Al-Sisi dha dorëheqjen dhe shpalli kandidaturën e tij. Televizioni shtetëror i Egjiptit raportoi se kandidaturat do të pranohen prej së hënës deri më datë 20 Prill.

Abdul Fatah al-Sisi drejtoi vendin gjatë periudhës prej rrëzimit nga pushteti të ish-presidentit Mohamed Morsi, në Korrik të vitit të kaluar, pas protestave masive. Nëse ai nuk do të fitojë më shumë se 50% në raundin e parë, atëherë raundi i dytë do të zhvillohet më 16-17 Qershor.

Egjiptianet që jetojnë jashtë vendit do të votojnë nga 15-19 Maj. Deri tani, veç Gjeneralit Al-Sisi ka shpallur kandidaturën politikani Hamdin Sabahi, i cili doli i treti në zgjedhjet e fundit presidenciale të vitit 2012.

Ndërron jetë Kate O’Mara e “Dinastia”

Ish-aktorja e njohur në serialin e famshëm “Dinastia”, Kate O’Mara, ndërroi jetë në moshën 74-vjeçare. Aktorja britanike njihet për rolin e motrës së Aleksis Colby, i luajtur nga Joan Collins.

Kjo e fundit, në Twitter, shkruan: “Një lajm tragjik për Kejt O’Maran. Ia kaluam shumë mirë te ‘Dinastia’, kur ajo luante motrën timë. Të prehesh në Paqe!”.

Kejt O’Mara njihet edhe me rolet në serialet e njohura të viteve ’80 “Howards way and Triangle” dhe në “Doctor Who”. Agjenti i saj tha se “ajo ndërroi jetë ne Sussex, pas një sëmundjeje të shkurtër”. Ai përmendi “energjinë, vitalitetin dhe dashurinë e saj për teatrin dhe filmin”.

Top Channel