Derdhet nafta në Fier, pranga dy personave

18/06/2012 00:00

Dy persona u arrestuan ne oren 19.00 ne komunen Zharrës të Fierit si
autorë të derdhjes në tokë të mbi 1 mijë ton nafte bruto në depozitat e
naftes të kompanise Bankers Petroleum.

Ata jane Kastriot Beluli 45 vjec dhe Gentjan Asllani, 38 vjec. Sipas njoftimit te drejtorise se policise se fierit, ata akuzohen per veprat penale te Shkaterrimit te prones me mjete te tjera dhe Organizimit dhe pjesmarrjeas ne grumbullime te pa ligjshme.

Dje rreth ores 04.00, ne fshatin Zharrez dhe konkretisht ne vendin e quajtur Depot e Firmes “Bankers” ne fshatin Zharrez, ne vatren e pusit 5007 ne bashkpunim me njeri tjetrin, kane hapur depot e naftes, ku kane derdhur nje sasi te konsiderueshme nafte bruto, si dhe kane bllokuar rrugen nacinale Fier-Rroskovec.  

Policia njofton se 11 persona te tjere te ketij fshati po ndiqen penalisht ne gjendje te lire per vepren penale te “Organizimit dhe pjesemarrjes ne grumbullime te pa ligjshme”. Materialet do t’i kalojne Prokurorise Rrethit Gjyqesor Fier per veprime te metejshme.

Pas tre lekundjesh termeti ne oret e para te mengjesit te djeshem, banoret e fshatit Zharres ne menyre te organizuar sulmuan depozitat e naftes te kompanise kanadeze. Ata mendojne se lekundjet e tokes shkaktohen nga kompania ndersa Instituti i Gjeofizikes ka regjistruar termete me epiqender ne Roskovec dhe Dukas, dhjetra kilometra nen toke.

Top Channel