PS: Dhunimi i nxënësve, akt kriminal

09/03/2012 00:00

Partia Socialiste e Shqipërisë denon ashpër sulmin ndaj nxënësve shqiptarë në Shkup.

“Dhunimi i nxënësve shqiptarë, të sulmuar e të rrahur në mënyrën më barbare për arsyen e vetme se janë shqiptarë, përbën padyshim jo vetëm një akt të papranueshëm kriminal, por edhe një sinjal alarmi për të gjithë ata që të ardhmen e rajonit tonë e shohin në Europë dhe jo në një rikthim tek e shkuara e tensioneve e konflikteve etnike”, thuhet në një deklaratë të Partisë Socialiste.

Sipas selisë rozë, këto incidente duhet të shihen nga të gjithë si një këmbanë alarmi për kanosjen e bashkëjetesës demokratike në Maqedoni.

AK: Të arrestohen grupet terroriste maqedonase

Për këto ngjarje në Maqedoni reagoi më herët edhe Aleanca Kuqezi, e cilia sot kishte edhe njëvjetorin e krijimit. Në një deklaratë kërkohet që partitë shqiptare në vendin fqinj të solidarizohen me situatën.

“Dhuna ndaj nxënësve shqiptarë është një provokim etnik që duhet dënuar, ndaj kërkojme arrestimin e “grupeve terroriste maqedonase””, siç i cilësuan ata të rinjtë që ushtruan dhunë.

Ngjarja në Shkup


Ngjarja e rëndë
ndodhi pasditen e së mërkurës në kryeqytetin e Maqedonisë, ku 15 nxënësit shqiptarë u rrahën barbarisht.

Ngjarja ndodhi në autobusin që transportonte nxënësit e fshatit Çiflik, ku hynë me forc ë 20 persona të maskuar, të cilët rrahën fëmijët.

Kjo ngjarje erdhi fill pas një tjetër episodi me karakter etnik të ndodhur pak ditë më parë në vendin fqinj, atij të vrasjes së dy shqiptarëve nga policia maqedonase në qytetin e Gostivarit, ngjarje kjo që shkaktoi reagimin e popullatës shqiptare.

Top Channel