Kinema, Bollivudi sfidon Hollivudin

24/11/2011 00:00

Një nga shtëpitë më të njohura të prodhimit kinematografik në Indi,
“Yash Raj Films”, ka vendosur të synojë audiencën ndërkombëtare, duke
hapur filialin e saj në Hollivud.

Lajmin e kanë bërë të ditur agjencitë indiane, sipas të cilave dega indiane në Shtetet e Bashkuara do të mbajë emrin “YRF Entertainment”.

Kompania e re, thuhet në një komunikatë, do të përqendrohet në zhvillimin dhe prodhimin e filmave për tregun amerikan dhe atë ndërkombëtar.

Për nisjen e aventurës së re, administratori i kompanisë ka zgjedhur filmin “The Longest Week”, të Peter Glantz.

Bollivudi është një nga industritë më të mëdha të kinematografisë në botë dhe shpesh herë është konsideruar si rivali i Hollivudit, edhe pse ky i fundit ka një epërsi të fortë.

Filmat indianë kanë zakonisht një metrazh shumë të gjatë, përtej standartit 1 orë e 30 minuta dhe janë të shoqëruar me sekuenca muzikore me vallet indiane.

Top Channel