Kinë, shembet miniera, dyshohen mbi 50 viktima

04/11/2011 09:55

Me dhjetëra minatorë kanë mbetur të izoluar nëpër galeri pas një shembje të ndodhur mëngjesin e së premtes në Kinë.

Katër persona janë konfirmuar të vdekur dhe 50 të tjerë janë shpallur të humbur pas aksidentit të ndodhur pranë qytetit të Sanmenxias, në krahinën e Henanit.

Sipas medias shtetërore, një shpërthim ndodhi nga grumbullimi i presionit të madh të gazit, pasi një lëkundjet e një tërmeti të ndodhur disa ditë më parë, patën dëmtuar strukturën e galerive.

Siguria nëpër miniera është një problem i madh në Kinë, ku çdo vit humbin jetën me qindra minatorë. Megjithatë, sipas autoriteteve, statistikat vijnë duke u përmirësuar dhe shumë galeri të paligjshme janë mbyllur.

Një javë më parë, një shpërthim gazi në krahinën e Hunanit shkaktoi 29 të vdekur.

Top Channel