LDK e VV: Thaci, dështim në veri

07/10/2011 00:00

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje kanë kritikuar të
premten kryeministrin Hashim Thaçi për dështim në veri të vendit.

Ndërkohë Partia Demokratike të Kosovës këto akuza tentim për përftime grupore apo partiake.

Deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje në seancën e Kuvendit të Kosovës kanë kritikuar Qeverinë e Kosovës se ka dështuar në vënien e rendit dhe ligjit në veri të vendit. Deputetët e këtyre dy subjekteve kanë thënë se kryeministri Hashim Thaçi nuk po bënë asgjë tjetër veç deklaratave boshe në mediat e vendit.

Deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Arben Gashi tha se lëvizjet e fundit të qeverisë po dalin jo-efektive dhe të paplanifikuara. Ai i ka bërë të ditur kryeministrit se çdo veprim i tij që dëmton integritetin e vendit do të quhet tradhti.

Ndërsa shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Visar Ymeri tha se situata në veri të vendit vetëm sa po përkeqësohet. Ai konsideron se tashmë veç janë shtuar barrikadat, ndërkohë që sipas tij qeveria çdo ditë po i bind qytetarët se po shënon suksese.

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri ka reaguar ndaj deklaratës së Lëvizjes Vetëvendosje të lëshuar pas vrasjes drejtorit të arsimit të Prishtinës, Remzi Salihu se ai ishte viktimë e efekteve politike.

Top Channel