Prishtinë, ekzekutohet kreu i Arsimit

03/10/2011 00:00

Qyteti i Prishtinës u trondit këtë mëngjes nga vrasja e një zyrtari të
komunës në zyrën e tij. Drejtori i Arsimit në komunën e Prishtinës Remzi
Salihu u qëllua për vdekje me pesë plumba në kraharor më zyrën, e cila
ndodhet në objektin e ri të komunës në lagjen ‘Arberia’ të kryeqytetit
kosovar.

Vrasësi një 30-vjecar nga fshati Dabishevc është dorëzuar vullnetarisht më pas në polici. Sipas dëshmitarëve, vrasësi është një mësues biologjie, i cili kërkonte postin e drejtorit të shkollës në fshatin e tij.

Policia konfirmoi arrestimin e vrasësit dhe njoftoi se po vijon hetimet në lidhje me motivet e krimit.Në vendngjarje shkuan menjëherë deputetë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri, Arben Gashi dhe zyrtarë të tjerë. Vrasja ndodhi në një kohë që kryetari i komunës së Prishtinës, Isa Mustafa ndodhet për një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Denohet vrasja e Salihut

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, Qeveria e Kosovës dhe subjektet politike në vend dënuan ashpër vrasjen e drejtorit të arsimit në Komunën e Prishtinës, Remzi Salihu.

Presidentja e Kosovës i ka shprehur ngushëllime familjes së të ndjerit, ndërkaq ka kërkuar që drejtësia ta kryej punën e saj.

Ndërkaq, përmes një komunikate për media, Qeveria e Republikës së Kosovës po ashtu ka dënuar aktin kriminal të vrasjes së drejtorit të Drejtorisë së Arsimit të Komunës së Prishtinës, Remzi Salihu.

Më tej thuhet se ky është një sulm i rëndë kundër institucioneve të Republikës së Kosovës dhe cenim i rëndë i integritetit të zyrtarit institucional në vendin e tij të punës.

“Qeveria kërkon nga organet kompetente që të ndërmarrin të gjitha masat adekuate që kryesit e këtij akti kriminal sa më shpejtë të dalin para drejtësisë dhe të marrin dënimin e merituar. Qeveria e Republikës së Kosovës i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes Salihu”, thuhet në komunikatën e Qeverisë së Kosovës, bën të ditur Telegraf.

Edhe Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka shprehur indinjatë të thellë për vrasjen e Remzi Salihut.

“Lajmi për vrasjen e punëtorit të devotshëm të arsimit, Remzi Salihu, ka tronditur tej mase opinionin e gjerë, e në veçanti Ministrinë e Arsimit dhe të gjithë punonjësit arsimorë të vendit. MASHT dënon ashpër këtë akt kriminal në vendin e punës, ku i ndjeri po kryente detyrat me përgjegjësi të lartë profesionale, angazhim, devotshmëri, përkushtim dhe ndershmëri”, thuhet në reagimin e MASHT-it.

Ndryshe, edhe subjektet politike në vend ka shprehur indinjatë të thellë ndaj vrasjes së drejtorit të Drejtorisë së Arsimit të Komunës së Prishtinës, Remzi Salihu.

 

Top Channel