Pakistan, dënim kapital truprojës vrasëse

01/10/2011 08:55

Një gjykatë pakistaneze ka shpallur fajtor dhe dënuar me vdekje truprojën policore që vrau guvernatorin e provincës së Punxhabit, Salman Taseer, në janar.

Mumtaz Qadri kishte rrëfyer më parë se e kishte vrarë guvernatorin pasi kundërshtonte qëndrimin e tij mbi ligjin kontrovers të blasfemisë.

Kritikët e ligjit në fjalë thonë se ai mund të përdoret për të përndjekur minoritetet me besim tjetër dhe në disa raste për të nxitur armiqësinë.

Vrasja e guvernatorit ndau Pakistanin, me shumë qytetarë që e cilësonin truprojën si hero.

Qadri ishte pjesë e njësisë që kujdesej për sigurinë e guvernatorit, por ai hapi zjarr ndaj tij sapo do të hipte në makinë, në kryeqytetin Islamabad, më 4 janar.

Gjyqi u zhvillua në ambjentet e burgut të sigurisë së lartë të Adijalasë, në Raualpindi, me dyer të mbyllura për mediat.

“Gjykata njoftoi për të dënimin me vdekje”, deklaroi pas procesit avokati i të pandehurit, Shuja Ur Rehman për agjencinë e lajmeve “AFP”.

Disa dhjetra persona u mblodhën jashtë burgut pas dhënies së vendimit, duke bërtitur parulla pro-truprojës.

“Me dënimin e Mumtaz Qadri-t, ju do të prodhoni mijëra të tjerë si ai”, bërtiste një protestues përmes një megafoni.

Top Channel