Guatemalë, arrestohet lordi i kokainës

27/04/2011 19:20

Policia e Guatemalës ka arrestuar Waldemar Lorenzana Lima, i kërkuar nga SHBA për lidhjet e tij me kartelin meksikan të drogës, Sinaloa.

Lorenzana, 71 vjec, u ndalua jashtë Guatemala Sitit me ndihmën e agjentëve amerikanë, bëjnë të ditur autoritetet lokale.

Ai akuzohet se ka bashkëpunuar me klanin Sinaloa për të trafikuar kokainë nga Kolumbia në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kartelet meksikane e kanë shtrirë influencën e tyre në Guatemalë, ku forca e ligjit vazhdon të jetë e dobët.

Lorenzana, një shtetas guatemalas, u ndalua në prefekturën El Hikaro, 65 kilometra larg kryeqytetit Guatemala Siti.

I njohur ndryshe me nofkën Patriarku, ai kërkohej prej kohësh nga drejtësia amerikane, që kishte ofruar 500 mijë dollarë për informacione që do të conin në arrestimin e tij.

Ministri i Brendshëm, Carlos Menocal ka deklaruar se agjentë nga FBI-ja dhe DEA amerikane ndihmuan në operacionin e suksesshëm të arrestimit.

Top Channel