Irak, bombë rafinerisë, nafta pritet të rritet

26/02/2011 10:35

Një sulm me armë dhe me lëndë shpërthyese ka shkaktuar mbylljen e rafinerisë më të madhe të naftës në Irak, e ndodhur në Baiji, ndërsa të paktën dy punëtorë kanë mbetur të vrarë.

Një grup personash të armatosur sulmuan kompleksin industrial të ndodhur në provincën e Salahedinit, në veri të Bagdadit, në orën 4:30 të mëngjesit me orën lokale, sipas mediave ndërkombëtare.

Ata arritën të shpërthenin një bombë në një pjesë vitale të rafinerisë. Baiji ka qenë një zonë e kontrolluar më parë nga Al-Kaeda, e cila merrte financime të rëndësishme prej aktivitetit industrial në zonë.

”Rafineria ka ndaluar tërësisht punën dhe kjo është një humbje e madhe për të gjithë vendin, pasi Iraku varet shumë prej prodhimit të naftës. U deshën 50 makina zjarrëfikëse për të vënën nën kontroll zjarrin”, lajmëruan burimet policore.

Një drejtues brenda rafinerisë shtoi se dëmi është shumë i rëndë dhe ai do të dojë të paktën disa muaj për t’u riparuar. Pas këtij sulmi, Iraku do të prodhojë 150 mijë fuçi më pak në ditë, duke i dhënë një stimul të ri rritjes së çmimit të naftës.

Top Channel

Ironi e fatit, por që epilogun e pati me fund të lumtur. Marianna Scarano, infermiere në repartin e reanimacionit në Poliklinikën e Barit, zbuloi një ditë aty të shtruar bashkëshortin e saj. Marianna është prej nje viti në vijën e parë të frontit kundër sëmundjes me kolegët e saj. Makthi personal sakaq filloi kur i shoqi, Vincenzo u dërgua me urgjencë në spital pasi u ndje papritur keq, ndërsa niveli i oksigjenit në gjak i kishte zbritur në 93. Tamponi i doli pozitiv, dhe e cojne me urgjencë në terapi intensive. E shoqja nuk kishte menduar kurrë se do ta gjente aty. “ Mendova se do ta intubonin, thashë se nuk do t`ia kishte dalë dot. Ishte një tmerr, megjithatë nuk hoqa dorë për asnjë cast. Nuk flija dot natën. Ishte gati e paimagjinueshme, që pas stresit të përjetuar më pacientët në të gjithë këta muaj të kaluar në repartin e terapisë intensive, të përfundoja duke bërë infermieren e një njeriu aq të dashur për mua”, ka rrëfyer ajo. Për fat të mirë, më e keqja kaloi dhe Marianna tani thotë se mund të marrë frymë lirisht, pasi i shoqi ka dalë tashmë nga zona e rrezikut, ndërsa të dy shpresojnë ta hedhin sa më shpejt pas krahëve këtë eksperiencë të frikshme.
Top Channel/ “Pse ke ardhur në shtabin tim, makina është e pastër”/ Bardhi përplaset me policinë
Top Channel/ Lezhë, gati për zgjedhjet/ Dërgohen materiale zgjedhore
Top Channel/ Përgatitjet për zgjedhjet/ Shkodër, mbërrijnë materialet zgjedhore
Top Channel/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit. Momenti kur “kërcet” arma
Top News – Deklaratë shokuese në Dibër/ Mziu- do ta pësoni njëlloj si ai i Elbasanit