Kinë, avioni, 43 të vdekur dhe 53 të mbijetuar

24/08/2010 20:40

Është 43 të vdekur dhe 53 të mbijetuar, bilanci i viktimave të një aksidenti ajror në Kinë.

Një jet brazilian “Embraer E-190” i “Henan Airlines”, me 96 persona në bord, mes së cilëve 4 fëmijë dhe 5 anëtarë të ekuipazhit, ka dalë nga pista dhe ka marrë zjarr në aeroportin e Yichun-it.

Mjeti ishte nisur nga Harbin-i, kryeqendra e provincës verilindore të Heilomgjiang-ut.

Kompania rajonale kineze “Henan Airlines”, fillimisht e quajtur “Kumpeng”, është një bashkim mes kompanisë kineze “Shenzen Airlines” dhe asaj amerikane “Mesa Air Group”.

Top Channel