Izraeli: Anijet, jo për qëllime humanitare

01/06/2010 03:40

Izraeli lëshoi një deklaratë ku pretendon se anijet e flotës humanitare të sulmuara në orët e parë të së hënës, nuk kishin si qëllim final të tyre ndihmë humanitare ndaj palestinezëve.

Gjatë fjalës së tij para Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, i mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme pas thirrjes së kryeministrit turk Recep Taip Erdogan, zv.ambasadori izraelit, përfaqësues në këtë institucion, tha se anijet e sulmuara në brigjet e Rripit të Gazës nuk kishin qëllime humanitare.

Ndërkaq për kryeministrin turk, Erdogan anijet transportonin vetëm materialë ushqimore dhe lodra femijësh për popullsinë civile të qytetit të Gazës dhe jo armë.

Top Channel