Nuk i duroni bisedat e te tjereve ne celular?

21/05/2010 13:00

Nuk duroni dot kur njerezit flasin ne celular dhe jeni ‘te detyruar’ te degjoni ndersa po lexoni, po shetisni apo po punoni?

Mos u shqetesoni, pasi nuk jeni vetem. Jane te shumte ata qe kane te njejtin problem me ju.

Sipas shkencetareve te ‘Cornell University’ ne New York, problemi qendron ne faktin se ndersa jeni aty ndersa zhvillohet nje bisede telefonike, ju nervozoheni sepse arrini te degjoni vetem nje ane te komunikimit.

“Kemi me teper veshtiresi te kuptojme se per cfare po bisedohet ne telefon sepse ne degjojme vetem nje ane te dialogut, dhe sa me shume qe duam te shperqendrohemi aq me e veshtire eshte dhe aq me kurioze behemi”, thote psikologia Lauren Emberson.

Ne bote ka 4.6 miliarde perdorues te celulareve, te cilet e perdorin komunikimin me kete mjet te teknologjise moderne ne cdo vend te mundshem. Studimi thote se degjimi i telefonatave sjell probleme me perqendrimin.

Top Channel